10 260 minut projektów edukacyjnych

„Wielcy, mali odkrywcy" - Dziecięce Studio Teatralne w Gliwicach

W niedzielę, 11 czerwca, Teatr Miejski w Gliwicach odwiedziło ponad 300 osób. Mieli oni okazję zobaczyć przedstawienia będące efektem pracy trzech grup warsztatowych, spotykających się w ramach projektu EDUKACJI TEATRALNEJ prowadzonej w naszym Teatrze w minionym sezonie. Pokazom towarzyszył piknik kreatywny.

W spektaklu „Wielcy, mali odkrywcy" zaprezentowali się bardzo młodzi aktorzy z Dziecięcego Studia Teatralnego. W zajęciach uczestniczyło 20 osób w wieku od 5 do 11 lat. Różnica wieku nie stanowiła przeszkody, a wyzwanie dla prowadzącej warsztaty Krystyny Hussak-Przybyło. Dzieci bardzo odważnie zmierzyły się z historią inspirowana przygodami Krzysztofa Kolumba.

Zamierzeniem warsztatów nie było kreowanie gwiazd lecz wspólna praca odkrywająca w młodych ludziach to co w nich najlepsze. Pokazanie ich mocnych stron. Oswojenie ze sceną, publicznymi prezentacjami. Być może nie zostaną zawodowymi aktorami ale ta teatralna przygoda z pewnością dodała im odwagi i uczyniła, choć przez chwilę, kreatorami kultury, a w przyszłości jej świadomymi uczestnikami. – Krystyna Hussak-Przybyło, edukatora Teatru Miejskiego w Gliwicach.

„Ptam" – etiudy, rezultat poszukiwań istoty teatru i inspiracji do prowadzenia własnych zajęć z dziedziny edukacji teatralnej, to efekt kursu Techniki Teatralne i Dramowe skierowanego do nauczycieli i instruktorów teatralnych. Teoretyczne rozważania zostały wprowadzone w czyn! Grupa podjęła się rozpracowania, zrozumienia i zaaranżowania pełnej lingwistycznych wiraży poezji Krystyny Miłobędzkiej. Wykorzystując skojarzenia, doświadczenia i wspomnienia stworzyli trzy etiudy: familijną, szkolną, cyrkową. Występujący mogli zmierzyć się z wyrazistymi postaciami członków rodziny, usiąść w szkolnych ławkach, a także przywołać magię i tajemnice świata cyrku.

Przeznaczona dla trzeciego zespołu nazwa Scena Seniora, okazała się niewspółmierna do wypracowanego efektu spotkań. Skierowane do seniorów zajęcia stały się projektem międzypokoleniowym. Dziadkowie zaprosili wnuki, rodzice – dzieci. Część osób miała już za sobą rozmaite doświadczenia aktorskie. Wybierając materiał do scenicznego opracowania uczestnicy spotkań przez chwile zastanawiali się nad dramatami Witolda Gombrowicza, jednak wygrała niejednoznaczna poezja Krystyny Miłobędzkiej. Spektakl „Z ilu ludzi składa się człowiek" w reżyserii Krystyny Hussak-Przybyło był okazją do rozważań dotyczących kondycji współczesnego człowieka.

W przerwach pomiędzy prezentacjami nasi Goście mogli uczestniczyć w warsztatach kreatywnych i wrócić do domu z twarzami ozdobionymi barwną charakteryzacją, zakrywając ją wykonaną własnoręcznie maską. Mieli też okazję przymierzyć sceniczne kostiumy i poznać podstawowe techniki animowania lalek teatralnych.

Czas wszystkich prowadzonych przez nas zajęć edukacyjnych, w tym także lekcji teatralnych, warsztatów, działań podczas Ferii zimowych to 10 260 minut, w których wzięło udział ponad 1300 uczestników. Program edukacji teatralnej będzie kontynuowany w przyszłym sezonie. Serdecznie zapraszamy.

(-)
Materiał organizatora
13 czerwca 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki