10 lat neTTheatre

neTTheatre ma już 10 lat ! W związku z tym 17 grudnia zapraszamy do Lublina.

Grudniowa niedziela będzie dniem pełnym wspomnień oraz nowych przeżyć. Zachęcamy do spędzenia jej razem z nami! W ramach obchodów jubileuszu zapraszamy na trzy specjalne wydarzenia: spotkanie z Hazel Karr oraz Mairav Hen, spektal "Hindełe, siostra Sztukmistrza" oraz Koncert jubileuszowy neTTheatre. Zapraszamy !

Szukając Hindełe - 17 grudnia - godz. 16:00 - Sala Kinowa Centrum Kultury

Spotkanie z wnuczkami Izaaka Baszewisa Singera oraz jego siostry Hindełe Estery Kreitman. To ona pierwsza w rodzinie pisała. To były świetne, błyskotliwe opowiadania, lecz to nie wystarczyło, by ktoś ją docenił. Meirav Hen oraz Hazel Karr spotkają się w Polsce, aby przywrócić pamięć o twórczości, Hindełe. Po latach wracamy do zapomnianej historii pierwszej żydowskiej feministki. A z nami niezwykli goście: Hazel Karr, Meirav Hen, Patrycja Dołowy, Natalia Moskal oraz Paweł Passini. Spotkanie poprowadzi Tomasz Śpiewak, dramaturg, kierownik literacki w Teatrze im. Osterwy

Hindełe, siostra Sztukmistrza - 17 grudnia - godz. 19:00 - Teatr im. Juliusza Osterwy

W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera. Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu.

10 lat neTTheatre - 17 grudnia - godz. 22:00 - Sala Widowiskowa Centrum Kultury 

Koncert z okazji jubileuszu dziesięciu lat działalności neTTeatru. Muzyka słów i słowa wydobyte z muzyki. Święto naszego teatru i zgromadzonych wokół niego naszych przyjaciół. Fragmenty spektakli „Kukła. Księga Blasku", „HIDEOUT/Kryjówka", „Bieguny", „Znak Jonasza", „Dybbuk", „Hindełe. Siostra sztukmistrza". I oczywiście żywioł improwizacji, który niezawodnie wyzwala się gdy spotykają się na scenie Mariusz Bonaszewski, D'Roots Brothers, Jacek Hałas, Paweł Janyst, Daniel Moński oraz Beata i Paweł Passini. Opowiemy o naszych podróżach po mapach pamięci, podzielimy się pragnieniami i marzeniami. Będzie czarodziejsko i serdecznie. Bądźcie z nami koniecznie w 10 rocznice pierwszej transmisji neTTheatre. Zapraszamy!

 

Anita Struk
Materiał Teatru
5 grudnia 2017

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia