100. rocznica urodzin Ludwika Benoit

Większość teatralnego życia spędził w Teatrze Nowym. 18 lipca mija 100 lat od jego urodzin.

Był aktorem charakterystycznym uwielbianym przez łódzką publiczność.

Urodził się 18 lipca 1920 r. w Wołkowysku. Studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie przerwała wojna. Był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla w Gdyni. W 1946 r. zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutował w "Mickiewiczowskich balladach" w reż. Haliny Gallowej w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Grał także w Teatrze Polskim w Poznaniu i w Teatrze Dramatycznym we Wrocławiu. Był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie

W 1957 r. przeniósł się do Łodzi, której pozostał wierny do końca życia. Tu ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT i rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza. W 1959 r. został aktorem Teatru Nowego, gdzie grał do 1991 r. Na tej scenie wystąpił w stu spektaklach.
Niezapomniany aktor filmowy. Grał w m. in. w filmach Jerzego Antczaka, Jana Rybkowskiego, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy i Andrzeja Kondratiuka. Dużą popularność przyniosła mu rola kasiarza w komedii Tadeusza Chmielewskiego „Ewa chce spać".

Ludwik Benoit zagrał w prawie stu filmach oraz serialach telewizyjnych, występował w Teatrze Telewizji. Był laureatem licznych nagród aktorskich i państwowych.

Zmarł 4 listopada 1992 roku.

(-)
Kurier PAP
18 lipca 2020
Portrety
Ludwik Benoit

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia