1000. monodramów Bogosiana

"Seks, prochy i rock & roll" - reż. Jacek Orłowski - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

Bronisław Wrocławski po raz 1000. wystąpi w monodramie Erica Bogosiana. Jubileuszowym spektaklem będzie "Seks, prochy i rock and roll".

Bronisław Wrocławski wraz z Jackiem Orłowskim (reżyserem) po raz pierwszy sięgnęli po tekst Erica Bogosiana w 1997 roku. Wtedy premierę miał tekst "Seks, prochy i rock and roll". Został doceniony nie tylko przez krytyków i ludzi teatru, ale do dzisiaj jest uwielbiany przez publiczność jako jedno ze sztandarowych łódzkich przedstawień. Mimo, że od premiery minęło już 14 lat spektakl jest zapraszany na polskie i międzynarodowe festiwale, gdzie zdobywa liczne nagrody. Wśród najbardziej prestiżowych wyróżnień można wymienić te z Chicago, Wrocławia, Katowic, Warszawy, Szczecina, Kalisza, Kłodzka, Polkowic czy Zabrza.

Drugim tytułem, który miał swoją premierę w łódzkim "Jaraczu" było "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" (2000 rok), a dotychczas ostatnią premierą duetu Wrocławski - Orłowski było w 2003 roku - "Obudź się i poczuj smak kawy". Dzięki tym tekstom łódzkie monodramy Bronisława Wrocławskiego na stałe wpisały się w zestawienia ważnych spektakli teatralnych oraz zostały uznane za "zjawisko w polskim teatrze", a sam Wrocławski za aktora "nieustannie znajdującego się w szczycie formy".

W roku 2004 Łódź odwiedził sam Eric Bogosian, gdzie zaprezentował przygotowaną specjalnie na tę okazję kompilację swoich monodramów.

(-)
Materiał Teatru
1 marca 2011
Portrety
Jacek Orłowski

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...