101 metrów pod ziemią

Opera Krakowska

Blask kryształowych żyrandoli, arcydzieła wydrążone w bryle soli i muzyka Rossiniego. W piątkowy wieczór 15 maja 2015 r. Opera Krakowska zaprosiła na niezwykłe wydarzenie. W niepowtarzalnym wnętrzu Kaplicy Świętej Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” zabrzmiała „Mała msza uroczysta” G. Rossiniego.

Położona 101 metrów pod ziemią Kaplica Św. Kingi to prawdziwa perła w koronie Kopalni Soli,
a Opera Krakowska już po raz kolejny gości w jej pięknych wnętrzach. W 2010 roku w tej podziemnej kaplicy zaprezentowaliśmy „Mszę Koronacyjną" W. A. Mozarta.

 15 maja wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha, Olga Maroszek, Adam Sobierajski i Robert Gierlach oraz Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Zygmunta Magiery, przy akompaniamencie Wioletty Fludy oraz Kristiny Kutnik. Publiczność, która w skupieniu wysłuchała „Mszy" nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

Związki Kopalni Soli w Wieliczce z Operą Krakowską mają wieloletnią tradycję. W 1991 roku
w położonej 125 metrów pod ziemią komorze „Warszawa" odbyła się premiera „Śmierci Don Juana" R. Palestra. W tym samym wnętrzu w 2003 roku zaprezentowano widowisko muzyczne „Madama Butterfly", zrealizowane na podstawie opery G. Pucinniego. W Kopalni Soli wielokrotnie odbywały się także „Koncerty Noworoczne" z udziałem solistów i Orkiestry Opery Krakowskiej.
Partnerem "Małej mszy uroczystej" była Kopalnia Soli „Wieliczka".

(-)
Materiał Teatru
20 maja 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia