130-lecie urodzin Leona Schillera

Leon Schiller - (1887 - 1954)

14 marca o godz. 14.00 w Pasażu Arnolda Szyfmana koło Teatru Polskiego odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem Leona Schillera.

Uczczenie 130-lecia urodzin Leona Schillera jest inicjatywą Grupy Antrakt - osób związanych w latach 60. i 70. minionego stulecia ze studenckim ruchem kulturalnym.

Inicjatywę wsparli:

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana

Leon Schiller współpracował z Teatrem Polskim w latach 1917-1920, 1926-1929 oraz 1949-1950. Jego kolejne prace reżyserskie i twórcza obecność wpisywały się w Szyfmanowski "program dla Teatru Polskiego" - obudzenie ambicji twórców i widzów, ożywienie repertuaru i odnowienie zainteresowania wielkim dramatem klasycznym, nieustanna praca na niwie języka polskiego.

Związek Artystów Scen Polskich

Był w tych latach 1950-54 Prezesem organizacji, która musiała stać się Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru i Filmu. Nie mógł odzyskać imienia, ale walczył o jej godność i prawdę: "jesteśmy przeciwnikami tworzenia teatru poza naszymi plecami... jesteśmy przeciwnikami dyktanda odgórnego".

Towarzystwo Kultury Teatralnej

W 20-leciu międzywojennym stowarzyszenie działało jako Związek Teatrów Ludowych. Schiller był najbliższym współpracownikiem kierującego Związkiem Jędrzeja Cierniaka, którego program teatru ludowego w Polsce zrodził się z inspiracji dziełem wielkiego twórcy. Tegoroczną edycję Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych dedykuje TKT pamięci Leona Schillera.

(-)
Materiał nadesłany
14 marca 2017
Portrety
Leon Schiller

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...