20 lat, 600 wystawień

"Historia Calineczki" - reż. Agnieszka Andruszko - Teatr Baj Pomorski

20 rocznicę wystawiania spektaklu "Calineczka" według baśni Hansa Christiana Andersena świętował w niedzielę toruński Teatr Baj Pomorski. Premiera spektaklu odbyła się 24 stycznia 1994 roku z inicjatywy aktorów - Agnieszki Niezgody, Izabeli Gordon-Sieńko i Jacka Pietruskiego, jako premiera Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Spektakl wystawiono już 600 razy, a obejrzało go prawie 100 tys. widzów w kilku krajach.

- Nie znaleźliśmy informacji, by w jakimkolwiek teatrze w Polsce grano tak długo jeden spektakl. Co istotne, "Calineczka" grana jest niemal w ten sam sposób, z wykorzystaniem tych samych dekoracji, a jedyna istotna zmiana dotyczyła obsady aktorki grającej rolę tytułową - Izabelę Gordon-Sieńko zastąpiła Marta Parfieniuk-Białowicz - podkreśliła Magdalena Jasińska, kierownik literacki Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu.

Premiera spektaklu odbyła się 24 stycznia 1994 roku z inicjatywy aktorów - Agnieszki Niezgody, Izabeli Gordon-Sieńko i Jacka Pietruskiego, jako premiera Sceny Inicjatyw Aktorskich. Przez 20 lat spektakl prezentowany był m.in. kilkakrotnie w Niemczech i na Międzynarodowych Dniach Teatrów Lalek w austriackim Mistelbach.

Największy sukces przedstawienie odniosło w 2003 roku na Festiwalu Widowisk dla Dzieci "Na ziarnku grochu" w Krakowie. Toruńscy aktorzy i inscenizatorzy otrzymali wówczas niemal wszystkie nagrody, w tym główną Kryształowego Andersena, za adaptację teatralną dla Jacka Pietruskiego, za kreację aktorską dla Agnieszki Niezgody, za projekty i wykonanie lalek dla Małgorzaty Mikielewicz i za muzykę dla Tomasza Kamińskiego.

- Przy tym wyjątkowym spektaklu pracowali tacy artyści jak Bogdan Hołownia, Tomasz Kamiński, Bohdan Głuszczak oraz nieżyjący już - a do dziś bardzo ciepło wspominany przez twórców, uznawany za niepodważalny autorytet i dobrego ducha tej realizacji - aktor Baja Pomorskiego Włodzimierz Zawicki, który użyczył swojego głosu Andersenowi - przypomniała Jasińska.

Spektakl rozpoczyna trójka aktorów, którzy otwierają przed publicznością zaczarowaną książkę; z niej wyłaniają się ukryci tam przez Andersena bohaterowie. W toku opowieści ożywają inni bohaterowie, a także las, jezioro i zaczarowany ogród, w którym Calineczka przeżywa wiele przygód.

(-)
(PAP)
21 stycznia 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia