20 lat spektaklu

"Historia Calineczki" - reż. Agnieszka Andruszko - Teatr Baj Pomorski

24 stycznia 1994 roku odbyła się w Teatrze "Baj Pomorski" premiera przedstawienia Historia Calineczki według baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Agnieszki Niezgody i Jacka Pietruskiego. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Mikielewicz, muzykę skomponował Tomasz Kamiński, a choreografią zajęła się Izabela Gordon-Sieńko.

Spektakl dla najmłodszych dzieci grany jest na naszej scenie nieprzerwanie od 20 lat i wciąż cieszy się dużym powodzeniem wśród małych widzów. Za parę dni odbędzie się 600. pokaz Calineczki. Nie znaleźliśmy informacji, by w jakimkolwiek teatrze w Polsce grano tak długo jeden spektakl! Co istotne, Calineczka grana jest niemal w ten sam sposób, z wykorzystaniem tych samych dekoracji. Jedyną istotną zmianą była zmiana w obsadzie aktorki grającej rolę tytułową (Izabelę Gordon-Sieńko zastąpiła Marta Parfieniuk-Białowicz).

Z tym wyjątkowym spektaklem wiąże się mnóstwo anegdot, którymi z przyjemnością podzielą się z Państwem aktorzy. Na zachętę dodam tylko, że pracowali przy nim tacy artyści, jak Bogdan Hołownia, Tomasz Kamiński, Bohdan Głuszczak, czy nieżyjący już, a do dziś bardzo ciepło wspominany przez twórców, uznawany za niepodważalny autorytet i dobrego ducha tej realizacji - aktor Baja Pomorskiego Włodzimierz Zawicki, który użyczył swojego głosu samemu Andersenowi.

Najbliższe przedstawienia gramy w piątek o godz. 10.00 (wyjątkowo nadużej scenie - ze względu na liczbę chętnych, jednak cała widownia nie będzie zapełniona, więc być może nagranie telewizyjne będzie łatwiejsze do realizacji), a także w niedzielę o godz. 12.00. Aktorzy - jak już wspominałam - chętnie z Państwem porozmawiają. W sprawie umawiania wywiadów - proszę o kontakt.

Trójka aktorów otwiera przed publicznością zaczarowaną wielką książkę, z której wyłaniają się ukryci tam przez Andersena bohaterowie. Tak zaczyna się opowieść o dziewczynce nie większej od motyla. W toku opowieści ożywają inni bohaterowie, a także las, jezioro i zaczarowany ogród, w którym Calineczka przeżywa wiele niesamowitych zdarzeń.

(-)
Materiał Teatru
16 stycznia 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia