20-lecie Teatru Chorea i 13. Retroperspektywy
13. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy „Przebudzenia”: 23.08-1.09.2024Premiera „What's Demeter?" na 20-lecie Teatru Chorea. Premierą spektaklu „What's Demeter?" łódzki Teatr Chorea zainauguruje XIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Wydarzenie potrwa od 23 sierpnia do 1 września.
Przedstawienie „What's Demeter?" powstaje specjalnie z okazji dwudziestolecia łódzkiego Teatru Chorea. Twórcami spektaklu są aktorzy tej wyjątkowej sceny, opiekę artystyczną sprawuje Tomasz Rodowicz, lider grupy.
- W spektaklu sięgamy do antyku i innych konwencji, od których zaczynaliśmy naszą pracę - przypomina. - Połączenie współczesnych środków wyrazu z tradycyjnymi formami teatralnymi, tworzyć będzie wyjątkową przestrzeń dialogu między mitem a współczesnością. Spektakl porusza uniwersalne tematy cykliczności życia, natury i straty, rzucając nowe światło na relacje międzyludzkie i naszą więź z otaczającym światem. To pełen emocji, ruchu i muzyki spektakl, zbudowany z fragmentów przedstawień naszego teatru, poruszający zbiorową i indywidualną pamięć twórców i twórczyń oraz widzek i widzów.
Premierowe przedstawienie zostanie zaprezentowane już w piątek 23 sierpnia, od godz. 19, na scenie Fabryki Sztuki (ul. Tymienieckiego 3), na inaugurację XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbywa się pod hasłem „Przebudzenia".
- Program festiwalu jest bardzo bogaty i różnorodny - zapewnia Anna Maszewska, główna koordynatorka festiwalu. - Zaplanowaliśmy spektakle, koncerty, wystawy, dyskusje, warsztaty. Już w pierwszy weekend imprezy, poza jubileuszem Teatru Chorea, odbędą się koncert zespołu Tuleje, wykonującego muzykę ludową ze wschodniej Wielkopolski we własnych opracowaniach; realizowany w ciemności spektakl „Niewidzialni" poznańskiej Sceny Roboczej, będący próbą odwzorowania codzienności osób niewidomych oraz panel „Ekologia kultury", poruszający aktualne tematy związane z nadużywaniem przyrody w mieście i brakiem rozwiązań na wsparcie natury w rejonach zurbanizowanych.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się cyklicznie od 2010 roku. Jak podkreślają jego pomysłodawcy, wydarzenie „odrzuca w teatrze podziały na gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów, prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka". Trwa sprzedaż biletów na poszczególne punkty festiwalowego programu - można je kupić za
pośrednictwem portalu kicket.com i strony internetowej festiwalu oraz w biurze festiwalowym Teatru Chorea (ul. Tymienieckiego 3).
Do tej pory, w ciągu dwóch dekad działalności, Stowarzyszenie Teatralne Chorea przygotowało 60 premier spektakli, 15 premier koncertów, 12 edycji Festiwalu Retroperspektywy, pięć publikacji i książek, trzy płyty muzyczne, a także uruchomiło Dziecięce, Młodzieżowe, Senioralne i Międzypokoleniowe Grupy Teatralne Chorea oraz Wielki Chór Młodej Chorei i Chór Teatru Chorea. Do tego należy dołączyć niezliczoną ilość warsztatów i projektów artystycznych oraz edukacyjnych, skierowanych do wszystkich możliwych grup wiekowych i docelowych. Jubileuszowa premiera stanowi swego rodzaju podsumowanie dorobku artystycznej formacji.
- Tej pracy towarzyszyły duże emocje - przyznaje Tomasz Rodowicz. - Mieliśmy kłopot, by zmieścić w jednym spektaklu wszystko to, co uważaliśmy za ważne. Myślę, że udało nam się podkreślić poczucie wspólnoty tworzenia oraz sięgania po ponadczasowe wartości, które zawsze się obronią i niezmiennie działają na nas i na widzów.
Premierowy wieczór zakończy impreza urodzinowa Teatru Chorea, o której stronę muzyczną zadba DJ Kto ma wiedzieć ten wie. Będzie to okazja do spotkania wielu osób, które z Chorea były związane od początku jej istnienia.
- Wywodząca się z antyku nazwa naszego zespołu, Chorea, oznacza jedność ruchu, gestu, słowa i muzyki - podkreśla Dorota Porowska, aktorka, reżyserka, współzałożycielka Teatru Chorea. - Po dwudziestu latach postanowiliśmy sobie i widzom przypomnieć nasze początki. Podjęliśmy się zarazem zadania przybliżenia tych technik współczesności. Sama jestem ciekawa efektu.