2020-04-11 - "Tosca" - reż. Barbara Wysocka - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

"Tosca" online

Ponadczasowa opera Pucciniego nigdy nie przestaje wywoływać wielkich emocji. Reżyseria: Barbara Wysocka. Ta nowa realizacja Opery Narodowej rozgrywa się w Rzymie w latach 70. XX wieku. Czas narastającej przemocy politycznej, starć ulicznych między prawicowcami, lewicowcami i policją zamieszek, ataki bombowe, niewyjaśnione morderstwa i porwania okupu.

"Postać "Toski" wzrusza widza bardziej niż tortury i śmierć niewinnie skazanego mężczyzny, co w pewnym sensie jest zadziwiające. Jako kobieta stała się igraszką losu, pionkiem w męskiej, nierównej grze.

Cierpienie Toski staje się metaforą życia człowieka. Człowieka uwikłanego w pajęczą sieć ludzkich planów, uczuć, namiętności, problemów nie do rozwiązania, niespodziewanych, nieprzyjemnych sytuacji, w których wydaje się, że stoimy na granicy życia. Swojego czy bliskich. „Nigdy tak bardzo nie kochałem życia" – śpiewa Cavaradossi przed egzekucją.

„E lucean le stelle" to jedna z najbardziej lirycznych arii w historii opery, a już na pewno najbardziej emocjonalne klarnetowe operowe solo..."
(Magdalena Burek - Dziennik Teatralny) 

"Tosca" - reż. Barbara Wysocka - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

 

Jan Gruca
Dziennik Teatralny
11 kwietnia 2020
Portrety
Barbara Wysocka

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia