2020-04-12 - "Krawiec Niteczka" - reż. Zbigniew Głowacki - Teatr Ateneum w Katowicach - 2020-04 - 18

Zostań w domu z Krawcem Niteczką.

Wielkanocna kwarantanna nie musi być smutna i nudna. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotował dla swoich widzów niespodziankę, zapraszając na bezpłatne przedstawienie online, dostępne przez cały tydzień o dowolnej porze.

Od niedzieli 12 kwietnia do soboty 18 kwietnia można będzie bowiem oglądać „Krawca Niteczkę" Zbigniewa Głowackiego w reżyserii autora, ze scenografią Evy Farkašovej i muzyką Pavla Helebranda.

Sceniczna wersja poetyckiej baśni Kornela Makuszyńskiego o krawcu, który załatał dziurę w niebie ratując miasteczko przed zatopieniem w strugach deszczu, a w nagrodę otrzymał tron i rękę królewny, to jeden z atrakcyjniejszych tytułów w repertuarze katowickich „lalek". Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości, unosząca się nad światem aura poezji zrównoważona absurdalnym humorem i groteską – to wszystko znajdziemy w pogodnej inscenizacji Teatru Ateneum.

Dodajmy, że spektakl prezentowano m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2014 (Strefa Dziecka), a transmisja w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół odbiła się szerokim echem w całej Polsce, przynosząc entuzjastyczne reakcje młodych telewidzów. „Niteczka" otrzymał również nagrodę za najlepsze przedstawienie Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2015. Oklaskiwała go też publiczność francuska podczas gościnnych występów w regionie Saint-Étienne.

Przedstawienie schodzi już z afisza, warto więc skorzystać z okazji! Link do „Krawca Niteczki" na YouTube dostępny będzie na facebooku i stronie internetowej Teatru.

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
13 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...