2020-04-19 – g. 19.00 - "Tango operita: szare kwiaty" – reż. Jarosław Staniek - Teatr Strena w Warszawie – 2020-04-19 g. 23.00

Pierwsza oryginalna tango operita na polskich scenach

Dzisiaj, od godziny 19.00 do godziny 23.00 w niedzielę 19 kwietnia, udostępnimy bezpłatnie w sieci archiwalne nagranie spektaklu "Tango operita: szare kwiaty" w reżyserii Jarosława Stańka z Katarzyną Groniec, Joanną Węgrzynowską, Jackiem Bończykiem, Wojciechem Medyńskim i wieloma innymi, wspaniałymi aktorami.

„Szare kwiaty" to pierwsza oryginalna tango operita na polskich scenach. Jej autorzy tworząc prapremierowy tekst i muzykę czerpali natchnienie i wzory zarówno z klasycznego tanga czy z argentyńskiej muzyki ulicy, jak i z nowoczesnych argentyńskich spektakli tanecznych.

To współczesna, kryminalno-metafizyczna opowieść o miłości i śmierci, tocząca się w rymie mrocznych namiętności tanga. Akcja przedstawienia rozgrywa się na sali tanecznej, gdzie poprzez lekcje tańca poznajemy dzieje głównej bohaterki. Astoria, piękna i dumna tancerka, zakochuje się w nauczycielu tanga. Mężczyzna okazuje się jednak notorycznym uwodzicielem, który bez skrupułów zdradza swą kochankę. Zraniona dziewczyna, nie potrafiąc dzielić się swą miłością, zabija ukochanego. Rozpoczyna się śledztwo demonicznego Inspektora, który wyraźnie pragnie zawładnąć duszą Astorii. Czy zmarłemu kochankowi uda się ją ocalić? Czy miłość okaże się silniejsza od śmierci? Na te pytania odpowiedź padnie w ostatnim tangu.

W roli Astorii występuje Joanna Węgrzynowska, która w spektaklu wymieniała się z Dorotą Gojainow.

Pierwszą tango operitę dla teatru, zatytułowaną „Maria de Buenos Aires", napisał wraz z Horacio Ferrerą, Astor Piazzolla, Argentyńczyk wychowany w Nowym Jorku. Nazwa tango operita z języka hiszpańskiego znaczy tyle, co "mała opera tanga".

Jagoda Lenarcińska
Materiał Teatru Syrena
18 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...