2020-05-10 g. 18.00 - "Sami" - reż. Katarzyna Dworak, Paweł Wolak - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie

Teatr im. Osterwy zaprasza 10 maja (niedziela) o godz. 18 na kolejną premierę w sieci.

Tym razem zaprezentujemy naszym widzom inscenizację tekstu autorstwa Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak pt. "SAMI". Sztuka opowiada o młodym małżeństwie, które przechodzi kryzys. Lekarstwem ma być porzucenie wielkomiejskiej dżungli i ucieczka na wieś.

Na miejscu okazuje się jednak, że ich wyobrażenia o sielskim życiu mają się nijak do rzeczywistości, o czym przekonują się podczas pierwszego już spotkania z sąsiadami czy nadgorliwymi urzędniczkami z gminy. "Jeżeli człowiek nie może sobie dać rady sam ze sobą, to mu takie uciekanie nic nie da". Te słowa wypowiedziane w sztuce "Sami" idealnie pasują do pary głównych bohaterów.

Wyobrażenie o "wsi spokojnej, wsi wesołej" okazuje się mitem, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z każdej strony słychać "sąsiad, sąsiad", do domu wchodzą nieproszeni goście, każdy o każdym wszystko wie, wszyscy są podglądani Czy w takim miejscu można ponownie znaleźć drogę do bycia razem? Historia Kasi (w tej roli Marzena Wieczorek) i Pawła (granego przez aktora Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Ernesta Nitę) to solidna dawka dobrej, odprężającej rozrywki podszyta jednocześnie głęboką refleksją o tym, że źródła rozwiązywania wszelkich problemów należy szukać najpierw w sobie, a nie wyłącznie w zmianie realiów zewnętrznych.

Spektakl jest dowodem na to, że w teatrze "śmieszne" nie zawsze musi równać się z tym, co "banalne".

Przez ostatnie dwa weekendy spektakle Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak udostępniał Teatr Lubuski w Zielonej Górze. Kontynuując prezentację tekstów duetu PiK, zapraszamy na spektakl zrealizowany na gorzowskiej scenie.

Premiera spektaklu „Sami" w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie miała miejsce 31 marca 2019 r. Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Katarzyna Dworak, Paweł Wolak (PiK), scenografia Tomasz Ryszczyński, muzyka: Dominik Strycharski, kostiumolog Natalia Borys. W rolach głównych: Marzena Wieczorek i Ernest Nita (gościnnie).

Link do nagrania dostępny będzie na facebooku i stronie internetowej teatru.

(-)
Materiał Teatru
8 maja 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia