2020-05-16 - "Dwa teatry" - reż. Marek Mokrowiecki - Teatr im. J. Szaniawskiego w Płocku - 2020-05-20

Dwa teatry - Dzień Teatru Publicznego 2020 on line

Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze - i nie tylko w teatrze - "grosze grają rolę". To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. W tym roku nie będziemy. Nie będzie też tego święta w dotychczasowej formie.

Tegoroczną akcję przeniesiemy w całości do internetu - nie będzie "groszowych spektakli" na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające Państwu o tym święcie. Chcemy, abyście Państwo zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY - na widzów i na to, że będzie lepiej.

Z okazji Dnia Teatru Publicznego udostępnimy na tydzień nagranie spektaklu "Dwa teatry" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Nagranie udostępnimy w dniach 16 - 23 maja.

O spektaklu

Dwa teatry, dwóch dyrektorów, dwie wizje świata i teatru.
Dyrektor pierwszy jest dojrzałym mężczyzną. Prowadzi Teatr Małego Zwierciadła. W jego teatrze wszystko jest realistyczne. Jeśli na scenie pojawia się kawa, na widowni pachnie kawą. Każda wystawiana przez niego sztuka przedstawia zamkniętą historię, nie ma w nich miejsca na wątpliwości. Ale dyrektor interesuje się snami. Czyżby realizm mu nie wystarczał?
Dyrektor Teatru Snów jest młody. W jego teatrze historie mają swój dalszy ciąg, bohaterowie mają wątpliwości i nic nie jest oczywiste. W jego teatrze bohaterowie z Teatru Małego Zwierciadła dalej grają swoje role.
Który teatr będziemy chcieli oglądać? I czy któryś w ogóle ma sens? To ważne pytania, szczególnie dziś.

Więcej o spektaklu: https://www.teatrplock.pl/pl/spektakle/dwa-teatry-

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/600824754112229/

Ponadto

20 maja o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty do spektaklu dla widzów. Będzie to kameralne spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o spektaklu, poszerzać swoje pola interpretacji i sprawdzać się w kreatywnym działaniu. W tej szczególnej przestrzeni internetu będziemy rozmawiać o tym, czy dwa teatry to nie za mało, czy dziś mamy już „trzeci teatr" i jaki on jest/będzie. Warsztaty dobędą się na platformie Zoom. Poprowadzi je Monika Mioduszewska-Olszewska
Ilość miejsc: 15
Czas trwania: 1,5 h
Zapisy na: literacki@teatrplock.pl
Po zapisaniu uczestnicy otrzymają na mejla link do spotkania.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/527980551232594/

24 maja o godz. 19.00 zapraszamy do rozmowy z twórcami i aktorami online transmitowanej na żywo na Facebooku. Będzie to rozmowa o spektaklu i o tym, jak zmienił się jego odbiór w czasie pandemii. Nie możemy spotkać się fizycznie, więc tworzymy dla Państwa wirtualną agorę – miejsce, w którym będziemy mogli wspólnie porozmawiać o tym, co w nas uruchomił Jerzy Szaniawski. W trakcie rozmowy, poprzez komentarze, będzie można zadawać pytania twórcom.

#zostańwdomu zachęcamy Was do tego wspólnie z naszym organizatorem Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i naszym mecenasem PKN ORLEN #akcjaedukacja

(-)
Materiał Teatru
18 maja 2020

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia