2020-05-18 - "Tryptyk Rzymski" - opieka artystyczna: Marek Mokrowiecki - Teatr Dramatyczny w Płocku - 2020-06-18

"Tryptyk Rzymski" online

Teatr Dramatyczny w Płocku im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II, zaprezentuje 18 maja internetową premierę jego poematu "Tryptyk Rzymski". Spektakl powstał w plenerach i w płockiej katedrze.


Premiera 


Teatr Dramatyczny w Płocku im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II, zaprezentuje 18 maja internetową premierę jego poematu "Tryptyk Rzymski". Spektakl powstał w plenerach i w płockiej katedrze.

Zapowiadając w czwartek internetową premierę spektaklu, Leszek Skierski z płockiego Teatru Dramatycznego przypomniał, że "Tryptyk Rzymski" powstał w 2002 r., a tworząc poemat św. Jan Paweł II napisał utwór "o całym swoim życiu, o tym, co było w nim najważniejsze - o Stwórcy wszechświata, i człowieku szukającym sensu własnego istnienia".

W przedstawieniu "Tryptyk Rzymski" przygotowanym przez płocki Teatr Dramatyczny występują: w roli głównej, w tym w części medytacji, Henryk Jóźwiak - aktor tej sceny oraz jej dyrektor Marek Mokrowiecki - w roli Abrahama. - Poemat składa się z trzech części: +Strumień+, +Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej+, i +Wzgórze w krainie Moria+. I taka struktura utworu zawarta jest w filmie Henryka Jóźwiaka, który podjął się poetyckiej interpretacji tego wielkiego dzieła teologiczno-filozoficznego - podkreślił Skierski, anonsując spektakl "Tryptyk Rzymski".

Jak zauważył, trzy części poematu św. Jana Pawła II, "pozornie niezależne, mówią w gruncie rzeczy o tym samym: o Bogu, Stwórcy Świata, i człowieku podążającym Jego śladem, który, żeby dojść do źródła, musi iść pod prąd, w górę strumienia - zadając sobie nieustannie pytanie: +Co mi mówisz górski strumieniu? W którym miejscu się ze mną spotykasz - ze mną, który także przemijam - podobnie jak ty /.../+".

Skierski wyjaśnił, że przygotowany przez Teatr Dramatyczny spektakl "Tryptyk Rzymski" powstawał w trzech różnych miejscach: w części "Strumień" nad rzeką Skrwą niedaleko Płocka, w części "Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej" w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w części "Wzgórze w krainie Moria" w żwirowni znajdującej się w jednej z dzielnic miasta - Radziwie. W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r.

Filmową wersję płockiego spektaklu "Tryptyk Rzymski", do której autorem zdjęć jest Waldemar Lawendowski, będzie można oglądać od 18 maja do 18 czerwca na kanale You Tube Teatru Dramatycznego w Płocku, a także na jego profilu na Facebooku oraz na jego stronie internetowej. To kolejna inicjatywa tej sceny w ramach działalności on-line w okresie epidemii koronawirusa, gdy placówka zamknięta jest dla publiczności.

Na początku kwietnia płocki Teatr Dramatyczny udostępnił np. na swym kanale YouTube misterium "Mundi Conditor, luminis Auctor, syderum Fabricator" - był to film, w którym utrwalono premierę spektaklu opartego na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego, którego premiera odbyła się w 2019 r. Przedstawienie wystawiono wtedy w płockiej katedrze, która jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski - w bazylice pochowani są Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty.

W maju Teatr Dramatyczny w Płocku, także w ramach działalności on-line, udostępnił w internecie nagranie spektaklu "Na Wiśle śpiewają oryle", który aktorzy tej sceny prezentowali z kolei w 2017 r. w kilkunastu nadwiślańskich miejscowościach Mazowsza z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły. Przedstawienie nawiązuje do pieśni flisaków zajmujących się dawniej rzecznym spławem towarów.

Tryptyk rzymski - Karol Wojtyła - Jan Paweł II
tytuł realizacji: Tryptyk rzymski
miejsce premiery: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
data premiery: 18-05-2020
opieka artystyczna: Marek Mokrowiecki
zdjęcia do filmu: Waldemar Lawendowski
Obsada:
- Henryk Jóźwiak
- Marek Mokrowiecki
uwagi: pokaz online; spektakl dostępny od 18 maja do 18 czerwca 2020 na kanale You Tube, stronie stronie internetowej Teatru i Facebooku

(-)
Materiał Teatru
15 maja 2020

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia