2020-05-22 - g. 21.00 - „Wyzwolenie" - reż. Waldemar Modestowicz - Teatr Polskiego Radia

„Klasyka Polskiego Dramatu" w Radiowej Jedynce

W najbliższej i kolejnej odsłonie cyklu „Klasyka polskiego dramatu" wyemitowane zostanie słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie „Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. – Atmosfera odświętnej przygody z wielką poezją, magicznym dramatem, odkrywanie wagi i piękna słowa, radość i skupienie w tworzeniu – to były doznania, które odczuwali aktorzy i wszyscy pracujący nad tym słuchowiskiem – mówi reżyser. Pierwsza część słuchowiska w Programie 1 Polskiego Radia już 22 maja po o godz. 21.00.

Na scenie teatru pojawia się romantyczny bohater – Konrad i mocą sztuki, mocą czynu pragnie wyzwolić naród. Rozpoczyna się narodowe misterium, swoista spowiedź z naszych polskich grzechów, oczyszczenie, które ma wyzwolić ducha wolności, przygotować do czynu, do powstania. Czy Konrad Wyspiańskiego znajdzie w sobie siłę przywódcy? Dokąd chce poprowadzić naród? Walczy z Geniuszem, walczy z Poezją, niesie pochodnię – zarzewie buntu, a jednak na koniec oślepiony przez boginię zemsty, Erynie, zostaje na zawsze uwięziony w teatrze. – Spróbujcie przeczytać „Wyzwolenie" na głos, tak jak my w Teatrze Polskiego Radia. Wtedy dramat nabiera prawdziwego znaczenia, nabiera życia. Słychać piękno melodii wiersza, jego turkocącą rytmami i rymami frazę. Przestaje mieć znaczenie, że niejasne i przestarzałe są niektóre słowa, niektóre zwroty, słuchamy go jak starej pieśni, starej legendy, którą znali i śpiewali nasi pradziadowie, w zapomnianym baśniowym języku. Ta mowa nas unosi, prowadzi, ona opisuje postacie i zdarzenia, jest sprawcą dramatu, ona powoduje akcję, skrzy się jak wielobarwny motyl w słońcu. Czujemy że nasz język potrafi być bogaty, plastyczny i piękny. To „żywa mowa" – jest jak źródło, magiczna woda życia, do której chcą dojść Ojciec i Syn w „Wyzwoleniu" – mówi Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowiska.

W słuchowisku występują: Mariusz Bonaszewski (Konrad), Danuta Stenka (Muza), Franciszek Pieczka (Starzec), Miłogost Reczek (Prezes), Krzysztof Kowalewski (Karmazyn), Jarosław Gajewski (Mówca), Aleksander Bednarz (Prymas), Mariusz Benoit (Poeta), Leon Charewicz (Kaznodzieja), Grzegorz Damięcki (Przewodnik), Anna Chodakowska (Hestia), Anna Dereszowska (Harfistka) oraz: Marian Opania, Andrzej Blumenfeld, Adam Woronowicz, Agnieszka Judycka, Aneta Todorczu-Perchuć, Adam Ferency, Sylwester Maciejewski, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Chudy, Paweł Szczesny, Karol Wróblewski, Zbigniew Konopka, Przemysław Stippa, Barbara Zielińska, Kinga Tabor, Monika Pikuła i Julia Kołakowska. Realizacja: Tomasz Perkowski, autor muzyki: Piotr Moss.

Druga część słuchowiska Teatru Polskiego Radia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego z 1902 r. w cyklu radiowej Jedynki „Klasyka polskiego dramatu" w piątek 29 maja po godz. 21.00.

Kaja Zemła
Teatr Polskiego Radia
21 maja 2020

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia