2020.07.10 - "Rigoletto" - reż. Marcin Bortkiewicz - Teatr Wielki w Poznaniu

"Rigoletto" w reż. Marcina Bortkiewicza online

Teatr Wielki zaprasza na kolejny spektakl w ramach akcji Opera Otwiera Archiwum. Od 10 lipca udostępni „Rigoletta", arcydzieło Giuseppe Verdiego na podstawie dramatu Wiktora Hugo.

Inscenizacji podjął się Marcin Bortkiewicz, uznany reżyser filmowy, dla którego był to operowy debiut. Do współpracy zaprosił cenioną kostiumografkę Dorotę Roqueplo, której wysmakowane projekty nadały spektaklowi niezwykłego nastroju.

W roli tytułowej Dario Solari, partnerują mu m.in. Marco Kim, Aleksandra Kubas-Kruk i Rafał Korpik. Kierownictwo muzyczne objął maestro Gabriel Chmura.

"...Przygotowany przez Marcina Bortkiewicza spektakl momentami aż tętni życiem, nie zatrzymuje się w miejscu nawet na chwilę. Owszem, jest to klasyczna inscenizacja kostiumowa, nawet architektoniczna scenografia Pawła Dobrzyckiego nawiązuje do sceny pudełkowej. Można było jednak poczuć ulgę, że reżyser świadomie i w pełni przyjmuje tę konwencję i nie próbuje modnie jej przełamać wprowadzeniem niczym nieuzasadnionego atrybutu współczesności. I tylko nie wiadomo, czemu sceny w domu Rigoletta i w gospodzie rozgrywają się na łodziach. Przecież Mantua, w której toczy się akcja dzieła, dostępu do morza nie ma..."
Krzysztof Stefański - Ruch Muzyczny

Streaming dostępny przez stronę: http://vod.teatrwielki.pl/

(-)
Teatr Wielki w Poznaniu
8 lipca 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia