30 lat minęło...

"Scenariusz dla trzech aktorów" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr STU

W najbliższy weekend na Scenie STU zagości mistrzowskie trio: Jan Peszek, Andrzej Grabowski oraz Mikołaj Grabowski. W 2017 roku mija 30 lat od premiery „Scenariusza dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. 6,7 i 8 stycznia na trzy wieczory spektakl powróci na deski STU.

„Scenariusz dla trzech aktorów" jest teatralnym fenomenem. Spektakl - wielokrotnie nagradzany, pokazywany na scenach całej Polski - obrósł teatralną legendą. Ma też „swoją publiczność", widzów, którzy wspominają go jako niepowtarzalne i wyjątkowe teatralne przeżycie, „odkrycie" dramaturgii Schaeffera, jej wyjątkowej „muzyczności" i poczucia humoru.

- To jest świetna sztuka, która się nie starzeje, choć my jesteśmy coraz starsi. Poza tym Mikołaj, jako reżyser, ma taką cechę, że obojętnie, czy robi Moliera, czy Schaeffera, to jest zawsze bardzo blisko ludzi, a publiczność potrafi to docenić – 10 lat temu powiedział w jednym z wywiadów Jan Peszek. 30 lat od premiery spektaklu jego słowa pozostają nadal aktualne.

Związki Jana Peszka, Andrzeja Grabowskiego i Mikołaja Grabowskiego z twórczością Schaeffera sięgają lat 60., gdy jako członkowie legendarnego, awangardowego kolektywu „MW2" brali udział w eksperymentalnych pokazach łączących współczesną muzykę i sztuki wizualne. „Scenariusz dla trzech aktorów" zrealizowany w Teatrze STU w 1987 roku wyrósł z tych doświadczeń.

„Teatr instrumentalny" – to jedno z największych dokonań awangardowego kompozytora, muzykologa, ale też dramatopisarza Bogusława Schaeffera. Jego sztuki teatralne to sceniczne „partytury", których „muzyczność" objawia się na wielu poziomach, niekoniecznie tym najbardziej oczywistym. Schaeffer napisał ich ponad 40. Poza „Scenariuszem dla trzech aktorów" w STU wystawiane były: „Audiencja II", „Audiencja V", „Próby" oraz „Kwartet".

(-)
Materiał Teatru
5 stycznia 2017

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...