31 stycznia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym premiera "Pasażerki".

"Pasażerka" Wrocławski Teatr Współczesny

31 stycznia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym premiera "Pasażerki".

Zofia Posmysz, autorka powieści "Pasażerka", zekranizowanej przez Andrzeja Munka, przyjedzie do Wrocławia, by porozmawiać z widzami spektaklu, którego premiera planowana jest na 31 stycznia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Autorka książki w czasie II wojny światowej była więźniarką obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Ravensbruck.

Akcja jej powieści toczy się kilkanaście lat po wojnie na statku płynącym z Europy do Ameryki. Niemieckie małżeństwo, Walter i Liza, niewiele wie o swojej przeszłości, ale tworzy harmonijny związek. Na statek wsiada pasażerka przypominająca Lizie, byłej esesmance, polską więźniarkę Auschwitz.

Reżyserka spektaklu Natalia Korczakowska uważa, że trudno jest zbudować historię osoby, która przeżyła Auschwitz. Co znalazła w książce?
- Opowieść o miłości, która rozpada się pod wpływem zamknięcia na statku z pasażerką, i pole do obserwacji człowieka postawionego w bardzo trudnej sytuacji. Nie oceniam Lizy - tłumaczy.

Pasażerkę zagra Maria Czykwin, Lizę - Agnieszka Podsiadlik, Waltera - Jerzy Senator. Premiera odbędzie się 31 stycznia o godz. 19. W piątek o godz. 18 zacznie się dyskusja pt. "Po takiej wiedzy jakie przebaczenie? Państwo, życie i wolność" z filozofem, prof. Leszkiem Koczanowiczem. Spotkanie z Zofią Posmysz i reżyserką spektaklu 3 lutego o godz. 20.00.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
29 stycznia 2009

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia