4. Maraton Teatru w Zakopanem

"Ślad" - reż. Stanisław Miedziewski - Teatr Rondo w Słupsku

21 marca, w ramach 4. Maratonu Teatralnego w Zakopanem, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, odbędzie się monodram Piotra Kuby Nowotnego "Ślad" w reż. Stanisława Miedziewskiego.

Scenariusz przedstawienia oparliśmy na wierszach Osipa Mandelsztama, fragmentach "Niewoli" i 'Wędrownego sztukmistrza" Cypriana Kamila Norwida, "Kurantach" Leszka Aleksandra Moczulskiego oraz czytanych przez Irenę Jun fragmentach "Nadziei w beznadziei" Nadieżdy Mandelsztam. Pieśń "Magadan" wykonuje Andrzej Ciborski. Wykorzystaliśmy także "Foxtrott Jazz-Suite" Dymitra Szostakowicza.

"Ślad" to bez wątpienia spektakl poetycki w formie i w treści. Jednak nie liryczny i rytmiczny, a tragiczny i nerwowy. Zarazem niezwykle, "przenikliwie" wręcz mądry. Smutną mądrością, której może nauczyć tylko życie.

Poeta-aktor spowiada się przed widzami. Spowiada się z własnego talentu, z wartości poezji, z powagi i wagi własnej sztuki. Każde jego słowo może być tym ostatnim. Gnębiony przez ludzką niepamięć, historię, władzę... Poetyckie wersy wielu autorów to także wiele losów lecz wszystkie związane w jeden dramat. Tragedię twórcy, którego poezja pozostanie lecz jemu nie wolno pozostać. Pomiędzy odrzuceniem, skazaniem, świadomością potęgi poezji, jej ocalaniem, pomiędzy wersami, pomiędzy aktorem i widzami rozgrywa się ten dramat.

Maciek Swornowski

"Ślad", 21.03, godz. 20

Grand Hotel Stamary

W programie 4. Maratonu Teatralnego także "Skąpiec" Moliera Zespołu Teatralnego z Bukowiny Tatrzańskiej (23 marca), monodram "Eksperyment" Hanny Zbyryt-Giewont (25.03), recitale Leszka Wójtowicza (26.03) i Tamary Malinowskiej (29.03) oraz premiera "Akompaniatora" wg Anny Burzyńskiej Sceny A2 (28.03).

(-)
Materiał Teatru
15 marca 2014

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia