40 rozmaitych działań teatralnych

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Na 45 Przeglądzie Teatrów Małych Form "Kontrapunkt 2010" będzie można zobaczyć około 40 rozmaitych działań teatralnych, w tym 17 spektakli konkursowych - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Szczecinie.

- To jeden z najstarszych festiwali w kraju, a zainteresowanie udziałem w nim było olbrzymie, mięliśmy ponad 140 zarejestrowanych zgłoszeń i napływały kolejne"- powiedziała dyrektorka festiwalu Anna Garlicka. 

O Grand Prix festiwalu walczyć będą m.in.: spektakle "Lipiec" w reżyserii Iwana Wyrypajewa przygotowany przez warszawski Teatr na Woli, "Paranoicy i pszczelarze" Teatru Ósmego Dnia, "Lajlonię" szczecińskiego Teatru Kana, "Posing Project B The Art of Seduction" teatru Liquid Loft z Wiedenia, "Kubuś i jego Pan" teatru Pleciuga ze Szczecina. 

Podczas Dnia Berlińskiego, który zaplanowany został na 23 kwietnia będzie można zobaczyć m.in. nową premierę Rene Pollescha, "Chór jest w wielkim błędzie" z teatru Volksbuehne i spektakl "Trzecia Generacja" teatru Schaubuehne am Lehniner Plazt z Berlina oraz Narodowy Teatr Habima z Izraela. 

Pozakonkursowe działania festiwalowe rozpoczną się 17 kwietnia Szczecińską Północą Teatrów, do udziału w której zaproszono wszystkie szczecińskie sceny kameralne.

Nowością festiwalu będzie nurt "Mały Kontrapunkt", czyli międzynarodowy polsko-nordycki projekt skierowany do dzieci i ich rodziców. - Chcemy zaprezentować najmłodszym widzom spektakle inne od tych, które tradycyjnie goszczą w teatrach lalek, spektakle pobudzające wyobraźnię, głębokie, dające do myślenia - powiedział Arkadiusz Buszko z komisji artystycznej festiwalu.

W ramach Małego Kontrapunktu planowane są m.in. przedstawienia teatru Pleciuga "Szpak Fryderyk", spektakl dla dzieci niewidomych Teatru K3 Niewidzialni oraz cztery spektakle bez słów przygotowane przez artystów z Danii i Norwegii.

W nowym nurcie "Kontrabanda" prezentowane będą spektakle młodych niezależnych zespołów teatralnych z województwa zachodniopomorskiego. 

Poza konkursem będzie można zobaczyć m.in. widowisko plenerowe "Odyseja" Teatru Titanick oraz po raz pierwszy w Polsce występ teatru hologramowego z Włoch "Santasangre". 

Prezentacje festiwalowe będą odbywały się na wszystkich scenach teatralnych Szczecina oraz w przestrzeniach industrialnych m.in. na terenie portu czy hali na zapleczu technicznym PKP. Festiwalowi towarzyszą liczne pokazy filmów, wystawy, warsztaty teatralne, sesja naukowa. 

"Kontrapunkt" będzie odbywał się od 20 do 25 kwietnia w Szczecinie i w Berlinie i dłuższy będzie od poprzednich edycji o jeden dzień.

(-)
PAP
17 marca 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...