50-lecie Anny Polony

"Wizyta starszej pani" - reż. Magdalena Piekorz - Teatr Śląski w Katowicach

Premiera "Wizyty starszej pani" Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Magdaleny Piekorz odbędzie się dziś w Teatrze Śląskim w Katowicach. W roli głównej - Anna Polony, która podczas popremierowego benefisu będzie świętować 50-lecie pracy artystycznej

Magdalena Piekorz oceniła, że możliwość realizacji tego tytułu w takiej obsadzie to "dar od losu". - Dość długo szukaliśmy z panem dyrektorem Tadeuszem Bradeckim tekstu, który mogłabym tutaj wystawić. Zawsze interesowały mnie rejony problemów człowieka związane z sytuacją, która nagle zmienia jego dotychczasowe życie. Ten tekst faktycznie opowiada o tym - o moralności, o tym, co dzieje się z ludźmi, kiedy pojawia się pokusa, co się dzieje, kiedy pokusa jest wielka - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.

- Dyrektor zadzwonił, że ma pomysł na tekst i że wymyślili to z panią Anną Polony, co było dla mnie wielką radością i podwójnym zaskoczeniem. Takim propozycjom się nie odmawia. Cieszę się, że to ten tekst, w tym teatrze, bo myślę, że jego zespół jest w świetnej formie - dodała.

Anna Polony po raz ostatni gościła na scenie Teatru Śląskiego w 2004 r., kreując postać Selmy Lagerloef w spektaklu "Twórcy obrazów" w reżyserii Kazimierza Kutza. Gośćmi jej benefisu mają być m.in. Anna Dymna i Jerzy Trela.

"Wizyta starszej pani" to jeden z najważniejszych dramatów szwajcarskiego dramaturga Friedricha Dürrenmatta. - Na początku lat 50. przyniósł mu światową sławę, finansową niezależność i awans do topu światowego dramatopisarstwa. Ten tekst jest niezwykle odporny na bieg historii. Coś takiego jest w tej wielkiej, światowej klasyce dramatu, że dobrze skonstruowany tekst nie traci swego sensu i znaczenia pomimo zmieniających się epok, ustrojów, kontekstu historycznego - podkreślił dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego Tadeusz Bradecki.

Anna Polony (ur. w 1939 r.) to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, zajmuje się też reżyserią. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, współpracowała m.in. z wybitnym reżyserem Konradem Swinarskim.

Anna Gumułka
PAP
26 listopada 2010
Portrety
Anna Polony

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia