60 lat na scenie

Wojciech Karolak – muzyk jazzowy, pianista, kompozytor

25 lipca o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Toruniu wystąpią polscy jazzmani – Adam Czerwiński, Wojciech Karolak oraz Marcin Wądołowski. Głównym bohaterem wydarzenie będzie jednak przede wszystkim wspomniany Wojciech Karolak – utytułowany polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor.

Koncert, który zagra na deskach naszego Teatru, poprzedza wielkie wydarzenie muzyczne, czyli Jazz w lesie – XXIII międzynarodowy festiwal jazzowy, odbywający się cyklicznie w Sulęczynie (woj. pomorskie), w starym parku nad urokliwym jeziorem.

Podczas koncertu w Teatrze Muzycznym, Wojciech Karolak, obchodzący w tym roku 60-lecie pracy twórczej, wykona kompozycje napisane we współpracy z Adamem Czerwińskim, oraz standardy jazzowe. Co ważne – koncert ten promuje ich wspólną płytę In the sentimental mood, która premierę miała 30 maja.

Wojciech Karolak - muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.

Urodził się 28 maja 1939 w Warszawie.

Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.

W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia.

W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.

W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków "Jazz Forum") za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. Od lat 90. XX wieku współpracował regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk W hołdzie Mahalii Jackson, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę, była Konopielka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisał też muzykę do tekstów żony Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza. (Wikipedia)

___

Cena: 40 zł normalny | 35 zł ulgowy. Bilety do nabycia w kasie biletowej (ul. Kopernika 4). Rezerwacje telefoniczne: 512 982 813 lub 56 678 75 19. Na czas remontu Pałacu Dąmbskich spektakle i koncerty odbywają się w Tumulcie ul. Rynek Nowomiejski 28.

Oprac. RK
Dziennik Teatralny
12 lipca 2018
Portrety
Wojciech Karolak

Książka tygodnia

Polish Theatre after the Fall of Communism
Cambridge Scholars Publishing
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia