73. sezon artystyczny Opery Śląskiej

16 września 2017 r. rozpoczynamy 73. sezon artystyczny Opery Śląskiej

Na bytomskiej scenie zaprezentujemy tego dnia wyjątkowy koncert galowy pt. „Miłość i Wojna", podczas którego usłyszymy najpiękniejsze arie pochodzące z tych dzieł operowych, które w ramach całego sezonu artystycznego będziemy mieli przyjemność zaprezentować naszej publiczności w bieżącym repertuarze Opery. W uroczystym koncercie pod batutą Bassema Akiki wystąpią znakomici soliści Opery Śląskiej oraz zaproszeni goście. Galę poprowadzi Ryszard Rembiszewski.

Świetną okazją do poznania świata Opery zza kulis będzie kolejna, 8. edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów (30.09), w programie której znajdzie się tradycyjnie wiele nietuzinkowych atrakcji, a wśród nich m.in. spektakl „Moc przeznaczenia" G. Verdiego. W październiku w repertuarze Opery Śląskiej pojawi się z kolei zupełnie nowy tytuł - premiera arcydzieła francuskiego romantyzmu – opera „Romeo i Julia" Charlesa Gounoda - powstała na kanwie historii jednego z najbardziej inspirujących kulturowo duetów miłosnych W. Szekspira. Muzyczną interpretację tej sztuki na bytomską scenę wprowadzą znamienici, międzynarodowej rangi realizatorzy: dyrygent Bassem Akiki (kierownictwo muzyczne), reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki(reżyseria i kostiumy) oraz scenograf Luigi Scoglio (premiera 21.10).

Tradycyjnie przedstawienia Opery Śląskiej będzie można oglądać na scenach teatrów i ośrodków kultury całego kraju; już we wrześniu bytomscy Artyści ponownie wystąpią się m.in. na festiwalach muzycznych w Żarnowcu i Sanoku. Opera Śląska otrzymała także dotacje z MKiDN na realizację zadań z programów: „Kultura dostępna", „Edukacja kultury" oraz „Infrastruktura kultury 2017", dzięki czemu w Teatrze pojawi się wiele nowych i ciekawych inicjatyw, kontynuowany będzie również cykl „Porozmawiajmy o Operze", którego pierwsze odsłony spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Bohaterami najbliższych spotkań będą światowej sławy twórcy – dyrygent Bassem Akiki (10.09) i reżyser Michał Znaniecki (08.10).

W bogatym repertuarze Opery Śląskiej każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie – od wielkich dzieł klasyków opery po przedstawienia operetkowe, baletowe, musicalowe, koncerty kameralne i spotkania edukacyjne.

Mamy nadzieję, że nowy, 73. sezon artystyczny Opery Śląskiej przyniesie wszystkim wiele artystycznych wzruszeń i radości, że dla naszych Melomanów będzie to czas przepełniony muzyką, a dla nas – sezon inspirujących spotkań z widzami, bez których kontynuacja tej pięknej, teatralnej tradycji byłaby niemożliwa.

Maciej Poloczek
Materiał Opery
19 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia