8 premier w sezonie 2019/2020

Nowy sezon artystyczny Opery Wrocławskiej

Pierwszy raz w ponad dwudziestoletniej historii wrocławskich superwidowisk nie zabrzmi dzieło operowe. W przyszłym roku widzowie zobaczą spektakl taneczno-multimedialny.

Jak ogłosił Dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Opera Wrocławska w nowym sezonie artystycznym zaprezentuje osiem spektakli premierowych. Wśród takich dzieł kanonicznych dla gatunków opery, operetki i baletu, jak „Carmen", „Zemsta nietoperza", „Dziadek do orzechów", czy „Traviata" (przeniesienie sceniczne), wrocławska publiczność operowa będzie mogła obejrzeć dwa spektakle familijne. Pierwszy z nich, który zaprezentujemy w Międzynarodowym Dniu Muzyki, będzie jednocześnie spektaklem inaugurującym nowy sezon. Mowa o prapremierze opery Zygmunta Krauzego „Yemaya-Królowa Mórz".

Druga z premier familijnych to opera Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia", której premiera w maju 2020 roku. W karnawale zaprosimy Państwa do Opery Wrocławskiej na premierę operetki Johanna Straussa „Zemsta nietoperza". Ważnym elementem planu premier przyszłego sezonu stały się pozycje baletowe. Oprócz wspomnianych premier Dziadka do orzechów i superwidowiska z muzyką Gustava Holsta, w kwietniu 2020 roku odbędzie się premiera spektaklu „Baroque, mon amour", którego kanwą muzyczną staną się utwory mistrza niemieckiej polifonii Jana Sebastiana Bacha, a także dwóch kompozytorów nawiązujących w swej twórczości do muzyki baroku, Alfreda Schnittkego i Pawła Mykietyna.

Obok licznych premier, niezmiennie w repertuarze Opery Wrocławskiej pozostaje 30 innych tytułów, które przygotowane zostały w latach ubiegłych, wśród nich znaleźć można „Nabucco", „Karnawał zwierząt", „Don Giovanniego", „Fusta", „Kandyda", „Halkę", czy „Orfeusza i Eurydykę".

Niezmiennie ważnymi dla nas w kolejnym sezonie artystycznym, będą działania związane z rozwojem i edukacją widowni. Wśród naszych sztandarowych programów pozostają Accademia dell'Opera, zajęcia Studia Baletowego, oraz Amanti dell'Opera.

Katarzyna Zielezińska
Materiał Opery
17 czerwca 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...