8 teatrów walczy w Zabrzu

10. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu

Inscenizacja sztuki pt. "Getsemani" Davida Hare\'a, zainaugurowała w sobotę Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu. To dziesiąta edycja festiwalu, którego pomysłodawcą był Stanisław Bieniasz.
Zabrzańska impreza to jeden z nielicznych w Polsce konkursów teatralnych, w których oceniane są nie spektakle, lecz dramaty

Formuła zabrzańskiego festiwalu jest otwarta, obejmuje zarówno dramaty polskie, jak i obce, ogranicza ją jedynie data powstania prezentowanych utworów. Muszą być napisane po 1989 roku. Zgodnie z nazwą festiwalu, ważna jest natomiast ich tematyka. Do konkursu kwalifikowane są te sztuki, które podejmują próbę przełożenia obrazu współczesnego świata na język scenicznej metafory i uogólnienia.

W tym roku o nagrody walczyć będzie osiem zespołów teatralnych: z Kalisza i Szczecina (koprodukcja), Krakowa, Łodzi, Zielonej Góry, Legnicy, Bydgoszczy, Wałbrzycha i Zabrza. Zabrzański Teatr Nowy zaprezentuje spektakl autorski "Pokój zwierzeń", przedstawienie utrzymane w konwencji kryminału. Spektakl "Getsemani", w reżyserii Anny Augustynowicz, powstał w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Tematem sztuki jest polityka (w domyśle: brytyjska), a dokładniej manipulacje, do jakich posuwają się elity rządzące, by osiągnąć zamierzone cele. Anna Augustynowicz nie pokusiła się jednak o aluzje do naszej polskiej rzeczywistości.

Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu zakończy się 25 października, pozakonkursowym występem Krystyny Jandy w spektaklu "Biała bluzka" Agnieszki Osieckiej.

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
18 października 2010

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...