"Galapagos" na otwarcie

36. Tyskie Spotkania Teatralne

Miasto Tychy to nie tylko śląska stolica złotego trunku. To także prężny ośrodek kulturalny, w którym od lat organizowane są Tyskie Spotkania Teatralne.

W ramach kolejnej edycji festiwalu przewidziano konkurs teatrów nieprofesjonalnych z kraju i zza granicy, prezentacje pozakonkursowe oraz warsztaty teatralne. Do jury konkursu teatrów amatorskich zaproszono m.in. aktorkę Emilię Krakowską oraz reżysera Piotra Cieślaka.

W ramach inauguracji festiwalu Wrocławski Teatr Pantomimy zaprezentuje przedstawienie pt. „Galapagos” o rodzinie, która hoduje jaszczurki i własny dom zamieniła w gigantyczne terrarium, przejmując wiele cech i obyczajów od gadów. Mocniejszym akcentem zapowiada się drugi dzień festiwalu, w którym będzie można zobaczyć monodram w wykonaniu Wiolety Komar (Teatr Rondo ze Słupska), na motywach dramatu Sary Kane „Psychosis”. Warto podkreślić, że dramaty Sary Kane są niezwykle rzadko przedstawiane na deskach polskich teatrów, a „4:48 Psychosis” jest dokładnym scenariuszem, według którego 28-letnia autorka popełniła samobójstwo. Osobom wrażliwym stanowczo odradzam!

Na zakończenie festiwalu przewidziano nie lada gratkę – monodram „Uwaga, złe psy!” w wykonaniu Małgorzaty Różniatowskiej. Szerszemu gronu publiczności aktorka ta znana jest przede wszystkim z roli Elżuni Kleczkowskiej w serialu „Złotopolscy”. Za mistrzowską kreację w „Uwaga, złe psy!” otrzymała główne nagrody aktorskie na wielu festiwalach (m.in. Kaliskie Spotkania Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Monodramu, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy). Akcja dramatu opisuje losy psychicznie chorej malarki Anity – wdowy po pisarzu Jerzym Szaniawskim, która nie przyjmuje do wiadomości faktu, że mąż nie żyje.

Festiwalowi towarzyszą także dwie wystawy. Pierwsza poświęcona jest życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych XX wieku – Konradowi Swinarskiemu. Druga to prezentacja prac studentów i absolwentów Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuki w Cieszynie, z pracowni prof. Anny Kowalczyk-Klus.

Anna Przybysz
Ultramaryna
25 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...