90. urodziny Kazimierza Dejmka

Wspólne obchody urodzin reżysera i teatru

W tym roku przypada 65-lecie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz 90. rocznica urodzin patrona Teatru.

Oba jubileusze Nowy postanowił uczcić wydarzeniami pod wspólnym hasłem Hommage à Dejmek. Z tej okazji w najbliższą sobotę 17 maja 2014 r. – w dniu 90. urodzin Dejmka – zapraszamy na wyjątkowy wieczór.

W programie:

  • koncert muzyki staropolskiej "Uciechy i lamenty" Kazimierza Dejmka w wykonaniu zespołu Ars Nova
  • wystawa Twarze Dejmka

W koncercie-spektaklu głównymi aktorami są dawne instrumenty: fidel, harfa, viola da gamba, pomort, flety, krzywuły i puzon. Zagrają na nich muzycy znanego warszawskiego zespołu Ars Nova prowadzonego przez Jacka Urbaniaka. 9 listopada 1998 roku muzyce zagrali podobny repertuar przed Kazimierzem Dejmkiem, podczas nagrania muzyki do spektaklu Teatru Narodowego – Dialogus de passione. Tak jak na każdym spektaklu, Dejmek był osobiście na nagraniu, z nieodłącznym kubłem wody, służącym za popielniczkę.

W pierwszej części koncertu – Lamenty – zabrzmią polskie pieśni renesansowe o tematyce wielkopostnej i moralizatorskiej, a wśród nich najpiękniejszy utwór polskiego Odrodzenia – Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł i wstrząsający wiersz polskiego średniowiecza – Lament świętokrzyski w interpretacji Jolanty Jackowskiej. Obok muzyków i aktorki Nowego w pierwszej części koncertu wystąpi męski zespół wokalny „Gregorianum". Warszawscy śpiewacy wzorują się na brzmieniu Kapeli Rorantystów, którą powołał do muzycznej służby Katedry Wawelskiej król Zygmunt Stary.

Drugą część koncertu – Uciechy – wypełnią piosenki i tańce z Uciech staropolskich, spektaklu wyreżyserowanego przez Dejmka w Teatrze Nowym (1980) i Teatrze Narodowym (1981). Jolanta Jackowska i Adam Mortas w sposób współczesny zinterpretują piosenki polskie z XVII wieku, których tematyka miłosna, biesiadna – a zwłaszcza polityczna – zagrały w samym środku polskiego kryzysu roku 1981.

Wtedy – jak i kilka wieków wcześniej – o polityce śpiewali wędrowni dziadowie, narzekając jak to nędza z bidą z Polski idą... W Dejmkowskich Uciechach... dziadowskie narzekania o biedzie były wówczas bardzo aktualne, a wzdychania miłosne podszyte erotyzmem Zosienieczki czy Anusieńki dawały oddech świeżości.

Koncert muzyki dawnej dopełnią staropolskie tańce, takie jak Cenar, Galarda, Goniony, Świeczkowy wzorowane na europejskich tańcach dworskich z XVI wieku, a także te o ojczystym pochodzeniu: Chodzony, Most, Drabant. Zatańczą Joanna Lichorowicz i Sławomir Greś.

17 maja 2014 r., godz. 19.00
Duża Sala, ul. Więckowskiego 15
Wstęp wolny

 

(-)
Materiały Teatru
13 maja 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia