90. urodziny Mariana Cebulskiego

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dzisiaj, 27 marca, w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, Dyrekcja i Zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie złożą gratulacje na ręce Mariana Cebulskiego, który 21 marca obchodził dziewięćdziesięciolecie urodzin.

Wybitny aktor odbierze także listy gratulacyjne przekazane od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.

Marian Cebulski urodził się 21 marca 1924 roku w Krakowie, w rodzinie przedwojennego oficera. W czasie wojny grał w zespole Teatru Konspiracyjnego Adama Mularczyka (1942-1945). Po wojnie, w 1945 r., wstąpił do Studia Aktorskiego przy Starym Teatrze w Krakowie, w 1948 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Na profesjonalnej scenie zadebiutował 15 grudnia 1945 r. w Teatrze Powszechnym im. Wojska Polskiego, prowadzonym przez Karola Adwentowicza. Z początkiem 1947 r. został członkiem Teatru Objazdowego Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego. Przez wiele lat bawił publiczność w kabarecie Jama Michalika. Od sezonu 1947/48 był członkiem zespołu aktorskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał blisko 200 ról, także już po przejściu na emeryturę (1991 r.), jako Aktor-Nestor. Ostatni jego występ miał miejsce 7 listopada 2013, kiedy to żegnaliśmy się ze spektaklem "Kordian" w reż. Janusza Wiśniewskiego, w którym Marian Cebulski wcielał się w rolę Starego Wiarusa (czyniło go to wtedy jednym z najstarszych aktorów występujących na deskach teatrów w Polsce). Znany nie tylko z teatrów, ale i występów w Teatrze Telewizji, serialach i filmach fabularnych. Dwukrotny (1965 i 1966) zdobywca Złotej Maski dla najpopularniejszego aktora Krakowa w plebiscycie "Dziennika Polskiego", nagradzany na festiwalach teatralnych w Opolu (1984 i 1993), Wrocławiu (1963) i Katowicach (1964). Otrzymał niezliczoną ilość nagród i odznaczeń, w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W Międzynarodowy Dzień Teatru na Dużej Scenie przy Placu Św. Ducha będzie można zobaczyć niedawną premierę - "Arszenik i stare koronki" z Anną Polony i Urszulą Popiel, natomiast na Scenie Miniatura spektakl "W mrocznym mrocznym domu" z Grzgorzem Mielczarkiem i Marcinem Sianko. Chociaż na ten pierwszy miejsc już brak, to na drugi można jeszcze rezerwować i kupować bilety, korzystając przy okazji z promocji, w której za bilet zapłacimy jedynie 25 zł! Rezerwacje pod numerem telefonu 12 42 44 526.

(-)
Materiał Teatru
27 marca 2014
Portrety
Marian Cebulski

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia