92. Urodziny Tymoteusza Karpowicza

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Zdarzenie sceniczne i promocja tomu IV Dzieł zebranych Karpowicza.

15.12.2013 (niedziela)
godz. 17.00-18.00 – zdarzenie sceniczne wg Odwróconego światła Karpowicza
przerwa
godz. 18.20-19.30 – rozmowa

Zdarzenie sceniczne na podstawie poematu Odwrócone światło. Tymoteusza Karpowicza
Reżyseria: Weronika Szczawińska.
Obsada: Aleksandra Dytko, Tomasz Orpiński, Jolanta Solarz
oraz Krzysztof Kaliski, autor i wykonawca muzyki.

Każda próba wprowadzenia utworów poetyckich Tymoteusza Karpowicza w obszar teatru jest mierzeniem się z niemożliwym – mówi Weronika Szczawińska. – Gęste od znaczeń, asocjacji i współbrzmień teksty, konstruowane według misternych i nierzadko rygorystycznych zasad, uchylają się przed dramatyzacją rozumianą w kategoriach aktorskiej interpretacji. Tym, co teatr może utworom tego pisarza zaoferować, jest przeprowadzenie ich przez ciało i głos aktora – ucieleśnienie owego szczególnego teatru języka, powiązane z próbą usłyszenia go na różne sposoby, odkrycie znaczeń i połączeń wydarzających się poza obszarem pisma. W zdarzeniu scenicznym opartym na poemacie Odwrócone światło tekst zostanie zaprezentowany kilka razy, w kilku wariantach. Celem takiego zabiegu jest próba uchwycenia szczególnej dynamiki – współzależności struktur językowych i muzycznych. [Weronika Szczawińska].

Promocja tomu IV Dzieł zebranych Karpowicza wydawanych przez Biuro Literackie. Tom zawiera teksty rozproszone oraz niepublikowane. Książka jest uzupełnieniem poetyckiej twórczości wrocławskiego autora, zamyka część serii wydawniczej zbierającej jego dorobek poetycki. W rozmowie wezmą udział:

Weronika Szczawińska, reżyserka, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, autorka słuchowiska Dźwiękowy zapis doliny Karpowicza, które przygotowała w naszym teatrze w maju br. w ramach cyklu strefy_kontaktu_karpowicz, i które było transmitowane na żywo przez Radio Wrocław.

Jan Stolarczyk, redaktor i edytor. Redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego (1987-2007). Kurator spuścizny pisarskiej Tymoteusza Karpowicza, sekretarz i edytor twórczości
Tadeusza Różewicza.

Jarosław Broda, były redaktor Radia Wrocław i dyrektor Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Obecnie dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Rozmowę poprowadzi Joanna Roszak, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka tygodnika „Polityka" (2004), nominowana do Medalu Młodej Sztuki (2007), autorka książki-rozmów o Karpowiczu W cztery strony naraz.

Podczas wieczoru można będzie kupić Dzieła zebrane Tymoteusza Karpowicza wydane przez Biuro Literackie.

Prosimy o telefoniczną rezerwację miejsc w Dziale Promocji, tel. 71 358 89 41, 71 358 89 53.

Cykl 'wtw://strefy_kontaktu_karpowicz jest realizowany we współpracy z Biurem Literackim we Wrocławiu.

http://www.wteatrw.pl/przedstawienie.xml?id=180

Tatiana Drzycimska
Materiał Teatru
5 grudnia 2013

Książka tygodnia

Wszystkie nasze lalki
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Honorata Sych

Trailer tygodnia