A na imię mu Baldanders

"Baldanders" - Teatr Kompania Doomsday z Białegostoku - 20. GST

Baldanders to spektakl, który w momencie swojego powstanie wywołał niemałe zamieszanie na polskiej scenie. Twórcy owego przedstawienia zdobyli większość nagród na polskich festiwalach teatralnych. To właśnie ta sztuka wygrała bój o "Złamany Szlaban" z Petrem Zelenką na festiwalu w Cieszynie.

Na scenie panuje półmrok. Powoli zapalają się na reflektory, które rozpraszają panującą ciemność. Z niej po kolei wyłaniają się postaci dwóch aktorów: Marcina Bartnikowskiego oraz niezaprzeczalną gwiazdę wieczoru – Marcina Bikowskiego.

Na gruncie fabularnym Baldanders prezentuje historię demona, zniewolonego i zamkniętego w klatce przez swojego opiekuna. Twórcy zaczerpnęli tę postać z książek Borgesa, Baudelair’a, Topora oraz Edgara Allana Poe. W istocie jest to raczej refleksyjny, a zarazem gorzki spektakl, traktujący o naturze ludzkiej, a przede wszystkim o ciemnej stronie osobowości. 

Już sama scenografia wprowadza nas w nastrój klaustrofobii. Oto przed naszymi oczami tytułowy bohater zostaje zamknięty w klatce, która zamiast krat, zbudowana jest z karminowych teatralnych kotar. Wszystkie zaś elementy, wraz z lalkami animowanymi przez Marcina Bikowskiego, posiadają pewne elementy brzydoty i dziwności. Są niczym postaci z kabiny luster. 

Baldanders to spektakl pełen pasji. Zawdzięcza to przede wszystkim genialnej roli Marcina Bikowskiego, który wciela się w kolejne barwne postaci. Posiada nie tylko ogromne umiejętności, ale także wielki talent, dzięki któremu jest w stanie skupić na sobie uwagę widowni, przestraszyć, rozśmieszyć, jednocześnie zmuszając do refleksji. 

To przedstawienie o interesującej fabule, błyskotliwych dialogach, dopracowanej scenografii i grze świateł oraz niezapomnianej roli Marcina Bikowskiego. Warto zobaczyć go na scenie, bo to rola nie tylko dobra, lecz genialna.

Monika Macur
Dziennik Teatralny Łódź
20 maja 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...