Aby Zachód zrozumiał Wschód

"W oczach Zachodu" - reż. Janusz Opryński - Teatr Polski w Warszawie

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, twórca legendarnej grupy Provisorium - Janusz Opryński przenosi na deski głośną powieść Conrada.

Pozostająca przez lata na indeksie książek w Polsce zakazanych powieść "W oczach Zachodu" – to historia studenta filozofii, który przez przypadek wciągnięty zostaje w świat politycznej opozycji...

To opowieść o świecie tajnych agentów, o świecie terrorystów, o tragicznej miłości, o kobietach w służbie rewolucji i wreszcie o uporczywiej próbie sprawienia, aby Zachód zrozumiał Wschód i Wschód zrozumiał Zachód.

W spokojne życie Razumowa, studenta trzeciego roku filozofii uniwersytetu w Petersburgu, brutalnie wdziera się polityka. Haldin, jego kolega z roku, rzuca bombę i zabija Ministra, ciemiężyciela rosyjskich studentów. Po dokonaniu morderstwa Haldin zjawia się u Razumowa, prosząc go o konie z woźnicą. Za tę pozornie niewielką przysługę Razumow zapłaci karierą i pogrzebie swoje nadzieje na odmianę losu...

Joseph Conrad – Józef Konrad Korzeniowski – piszący w języku angielskim prozaik i publicysta pochodzenia polskiego, dotykał w swej twórczości problemów odpowiedzialności, solidarności i wyborów moralnych.

Janusz Opryński –reżyser, menadżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, kierownik artystyczny Teatru Provisorium. Jako reżyser i współautor przyczynił się do największych sukcesów Provisorium: "Wspomnień z domu umarłych", "Współczucia", "Końca wieku". W 1998 r. nawiązał współpracę z Witoldem Mazurkiewiczem i jego Kompanią "Teatr". W jej wyniku powstało słynne przedstawienie "Ferdydurke", z którym teatry zjeździły cały świat. Ostatnie spektakle Teatru Provisorium wyreżyserowane przez Janusza Opryńskiego to "Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego (2012), "Lód" Jacka Dukaja (2013), "Punkt Zero: Łaskawe" w oparciu o powieść Jonathana Littella "Łaskawe" (2016).

(-)
Materiał Teatru
30 maja 2018
Portrety
Janusz Opryński

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia