Adam Woronowicz na Verba Sacra

"Traktat o doskonałym nabożeństwie do NMP"

W programie tegorocznego Dnia Papieskiego wydarzeniem będzie specjalna edycja VERBA SACRA - Lektury Jana Pawła II. W najbliższą niedzielę 11 października w poznańskiej Katedrze usłyszymy fragmenty "Traktatu o doskonałym nabożeństwie do NMP" św. Ludwika Grignion de Montfort w wykonaniu Adama Woronowicza.

Komentator prezentacji, ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel z Wydziału Teologicznego UAM przypomina, że "w Kościele na Zachodzie najbardziej znani są trzej wielcy czciciele Maryi. św. Bernard - mistyk, "Doktor Miodopłynny", kaznodzieja, uskrzydlony Opat z Jasnej Doliny (Clairvaux), św. Ludwik z Montfort, Grignion (1673-1716), który napisał Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Traktat ten przeleżał na strychu 150 lat, co przepowiedział jego autor. Autor traktatu szerzył nabożeństwo do Maryi z wielką mocą, zgodnie ze swoim imieniem, które znaczy "sławny w walce". Istotę nabożeństwa stanowi oddanie się Maryi w niewolę miłości, a streszcza je modlitewne zawołanie: "Totus Tuus ego sum et omnia mea Tua sunt" - "cały jestem Twój i wszystko moje Twoim jest".

Traktat był ulubioną lekturą Jana Pawła II. W Jego papieskim herbie wybijała się duża błękitna litera M i motto życiowe, wywodzące się z dzieła św. Ludwika: Totus Tuus - Cały Twój.

Aktorowi towarzyszyć zespół Urmuli z Gruzji, który wykona tradycyjne pieśni cerkiewne poświęcone Matce Boskiej.

Św. Ludwik Grignion de Montfort, Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny

czyta: Adam Woronowicz

Niedziela 11 października 2009 r. godz. 17:00
Bazylika Archikatedralna w Poznaniu
wstęp wolny

www.verbasacra.pl


Materiał nadesłany
10 października 2009
Portrety
Adam Woronowicz

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia