Adam Woronowicz otrzyma dożywotni bilet do kina

"Kamerdyner" - reż. Filip Bajon - Helios Alfa Centrum

Adam Woronowicz będzie specjalnym gościem przedpremierowego pokazu filmu "Kamerdyner". Zaplanowano go w poniedziałek (17.09) w kinie Helios Alfa Centrum.

Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej - pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Podczas spotkania jedna z kinowych sal zostanie nazwana imieniem Adama Woronowicza, a sam aktor otrzyma dożywotni bilet wstępu na wszystkie seanse. Początek pokazu o godz. 19.15.

Premiera filmu w reżyserii Filipa Bajona zapowiadana jest na 21 września.

Anna Dycha
bialystokonline.pl
17 września 2018
Portrety
Adam Woronowicz
Wątki
KINO

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia