Afrocuba de Acà

Czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki.

Dzikie bębny, egzotyczny wokal i kolorowy taniec z iście plemiennym „pazurem”, a wszystko zgodnie z kubańską tradycją i na żywo!

Spektakl „Afrocuba de Acá" to przepiękne widowisko i unikatowe show taneczno-muzyczne przygotowane przez zespół SalsHall Ortodox oraz zaproszonych gości.
Kierowany jest do szerokiego grona odbiorców; poprowadzi intrygującą drogą ciekawego świata podróżnika, zatrzyma refleksją myśliciela, ujmie baśniowością każdego dorosłego i dziecko.
Projekt „Afrocuba de Acà" powstał z inicjatywy ludzi, którzy są zafascynowani Kubą – jej tradycją i kulturą - i zapragnęli przemycić do Polski trochę kubańskiej tożsamości. Nikodem Bąkowski i Ale Camara, założyciele Szkoły Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox (SHO), po przemierzeniu wielu karaibskich szlaków, wtopieni w tamtejszą rzeczywistość, postanowili zarażać swoim bakcylem – kulturą plemienia Yoruba.
Wierzenia Yorubów oparte są na Santerii - najbardziej rozpowszechnionej i popularnej religii głównych kultów afrokubańskich. Jest to niezwykle popularne wyznanie, które praktykuje znaczna część tamtejszego społeczeństwa. Santeria obecna jest we wszelkich przejawach sztuki kubańskiej, a etniczny taniec i elektryzująca muzyka bębnów to nieodłączny element każdego widowiska, które ma swój kultowy przebieg i zawsze przenosi do innego świata. Świata mitów i legend.

„Dużą wagę przykładamy do tradycji – wszystko odbywa się zgodnie z pierwowzorem. Muzyka i śpiew jest zawsze na żywo – według kubańskiego zwyczaju. W spektaklu będzie można zobaczyć również zespół w tradycyjnych kostiumach sprowadzonych z Kuby." – mówi Ale Camara.

Obrzedy YORUBA sprawowane są na cześć bóstw Orisha, składają się z połączenia muzyki, teatru i tańca. W ceremoniałach pojawiają się rytualne tańce afrokubańskie, bardzo symboliczne (każdy gest, mimika i zwrot ma znaczenie) i zawsze wykonywane do muzyki granej przez grupę bębniarską (często muzycy wspomagają tancerzy śpiewem w języku Yoruba i akompaniamentem na oryginalnych liturgicznych bębnach bata).
Obrzędy YORUBA do dziś odbywają się na kubańskich placach i ulicach, uczestniczą w nich tłumy tubylców i turystów.

Zapraszamy na niecodzienną opowieść o kubańskiej kulturze, prezentowaną w pełni oryginalnej formie!

Więcej informacji na:
www.afrocuba.pl
www.facebook.com/afrocubadeacaWYSTĘPUJĄ:
Taniec / Ale Camara, Andy Camara, Martyna Bysiek, Wiktoria Stępień, Beata Smolik
Wokal / Olga Stopińska
Muzyka / Nikodem Bąkowski, Przemek Kalinka, Tomek Sołtys, Amar Ziembiński

(-)
Materiał Organizatora
10 stycznia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...