Akcja miejska "Rysunek z pamięci" na koniec sierpnia

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

29 oraz 30 sierpnia podczas 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto odbędzie się akcja miejska w przestrzeni byłego getta.

"Rysunek z pamięci" jest interdyscyplinarnym artystyczno-edukacyjnym projektem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Łączy działania badawcze, dokumentacyjne i artystyczne inspirowane przeszłością, współczesnością i architekturą miasta Łodzi, wskazując te obszary topografii, które ze względu na ich bolesną, niejednoznaczną, charakterystyczną dla regionu historię, są zapomniane lub pomijane milczeniem.

"Rysunek z pamięci" zwraca uwagę na prywatne wydarzenia z przeszłości, które upubliczniają się w doświadczanym przez widza "tu i teraz". Działanie artystyczne przeprowadzone na terenie byłego getta wskazuje na te obszary historii Litzmannstadt Getto, które dotychczas pozostawały obecne wyłącznie w archiwach. O wartości przywołanych przestrzeni - "rysunków" - świadczy fakt, iż udało się powiązać i przepleść narrację prywatną z publiczną, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z doświadczanym.

Projekt prowadzony przez Weronikę Fibich (Teatr Kana, Szczecin), zespół Teatru Szwalnia oraz niezależnych twórców, wsparty został przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Dofnansowanie na jego realizację zostało pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

29 oraz 30 sierpnia podczas 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto (godz. 16.00 i/lub 20.00) odbędzie się akcja miejska w przestrzeni byłego getta. W kolejnym etapie projektu zostanie ona przeniesiona w przestrzeń teatralną (30 października, godz. 18.00 i/lub 20.00 Teatr Szwalnia, ul. Struga 90). Spektakl będzie łączyć narrację wywiedzioną z wcześniejszego działania oraz z procesu pracy nad nim.

W ramach działań, twórcy projektu wraz z dokumentacją "Rysunku z pamięci" zorganizują spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Bramie NN, by z pracownikami wymienić się doświadczeniami twórczego opracowywania materiałów archiwalnych.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na akcję miejską: rysunek@centrumdialogu.com

***

Miejsce: Litzmannstadt Getto

Koncepcja i realizacja: Weronika Fibich

Produkcja i narracja: E. Łukasiewicz, E. Mentel, I. Binarsch, K. Skręt, P. Terciak, J. Malarski, S.Bielecki

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski

Instalacje: Ilona Binarsch, Justyna Rochala

Wizualizacje: Ludomir Franczak

Projekt graficzny: Tina Siuda

Slajdy: Ewa Ciechanowska

Dokumentacja spotkań ze Świadkami: Adrian Robak

Technika: Kuba Staśkowiak

(-)
Materiały organizatra
11 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

Encyklopedia Teatru Po...
Janusz Legoń