Akcja zbierania pieniędzy na siedzibę TR Warszawa

Zbiórka pod hasłem "Kup sobie Teatr!"

TR Warszawa organizuje akcję zbiórki pieniędzy "Kup sobie Teatr!"; celem akcji jest zebranie funduszy na wykupienie obecnej siedziby TR Warszawa w kamienicy prz ul. Marszałkowskiej 8, o którą upomnieli się spadkobiercy właścicieli.

Akcja rozpocznie się 22 grudnia. - Zostań współwłaścicielem TR Warszawa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Europie - apelował dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna [na zdj.] na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie do wszystkich potencjalnych darczyńców.

Jarzyna tłumaczył, że siedziba przy Marszałkowskiej ma zostać wkrótce oddana spadkobiercom przedwojennych właścicieli, a plany budowy gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, w którym miała docelowo znaleźć się nowa siedziba TR Warszawa, ciągle jest odkładana. TR Warszawa grozi utrata budynku i sceny, dlatego Fundacja TR Warszawa, wspierająca TR od 2007 roku, organizuje publiczną akcję zbiórki pieniędzy pod nazwą "Kup sobie Teatr!". Głównym celem akcji jest zebranie środków finansowych na wykupienie obecnej siedziby i poprawienie zaplecza technicznego teatru poprzez zakup nowego sprzętu. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln złotych.

- Ponieważ nasz organizator, czyli m.st. Warszawa nie jest zainteresowane wykupem tego miejsca, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować przełamać tę patową sytuację, sami się zatroszczyć o nasze lokum. Po długich naradach postanowiliśmy, że odwołamy się do naszej publiczności i do ludzi, którzy wspierają nas, popierają nasze działania - tłumaczył Jarzyna.

Jarzyna poinformował, że jest po rozmowach z przedstawicielami miasta, którzy są z pomysłu organizacji akcji zadowoleni. - Każdy widzi w niej pewne korzyści, np. możliwość rozwiązania tej trudnej sytuacji, w której miejski teatr mógłby się znaleźć na bruku. Także przedstawiciel prawny spadkobierców jest zainteresowany tym, aby to miejsce spieniężyć. Zdajemy sobie sprawę, że nasza akcja jest działaniem bez precedensu. Nie było jeszcze tego typu akcji w polskiej kulturze. Mam nadzieję, że dotrze ona do ludzi dobrej woli - mówił Jarzyna.

Prezes Fundacji TR Warszawa Michał Goździk poinformował, że teatr można wesprzeć na kilka sposobów. Można kupić cegiełki sprzedawane w siedzibie TR Warszawa o nominałach: 50, 100, 200, 500, 1000 zł. Cegiełki będą też dystrybuowane w Delikatesach TR Esencja oraz w miejscach publicznych podczas wszelkich wydarzeń związanych z prowadzoną akcją.

Teatr będzie również prowadzić sprzedaż przedmiotów związanych z działalnością sceny, odbędzie się zbiórka publiczna do puszek, można też przekazywać darowizny w postaci wpłat pieniężnych na rachunek bankowy. W planach jest organizacja cyklicznych targów, koncertów promujących akcję, aukcji lub sprzedaży dzieł artystów związanych z TR Warszawa. Jest też możliwość wykupu krzesła w TR Warszawa, oznaczonego na stałe imieniem i nazwiskiem darczyńcy.

W zależności od wysokości darowizny osoby, które jej dokonają będą otrzymywać certyfikaty - m.in. certyfikat współwłaściciela. Może go otrzymać osoba, która dokona darowizny w kwocie powyżej 250 tys. złotych; liczba osób, które mogą uzyskać tytuł honorowego współwłaściciela TR Warszawa jest ograniczona do pięciu. Tytuł mecenasa TR Warszawa otrzyma osoba, która wpłaci powyżej 50 tysięcy złotych. Darczyńcą TR Warszawa zostanie osoba, która przekaże na rzecz akcji w kwocie od 5 tys. zł do 50 tysięcy złotych.

W dniu rozpoczęcia akcji, 22 grudnia o g. 19. odbędzie się audycja "Lista osobista" radiowej Trójki emitowana na żywo z TR Warszawa. Autorski program Piotra Metza nadawany będzie ze sceny i widowni teatru. Aktorzy - jako postaci ze spektakli TR Warszawa, widzowie i zaproszeni goście prezentować będą swoją ulubioną muzykę z płyt winylowych przyniesionych na spektakl jako swój wkład w akcję. Stworzą one potem wystawioną na aukcję Kolekcję TR Warszawa.

TR Warszawa to od ponad 10 lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Teatr przyciąga najlepszych reżyserów, takich jak Grzegorz Jarzyna (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 roku również dyrektor naczelny), Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Rene Pollesch. TR Warszawa zapraszany jest na festiwale na całym świecie.

(-)
(PAP)
18 grudnia 2012
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Jarzyna Grzegorz

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia