Aktor w teatrze Grzegorzewskiego

Spotkanie z Jerzym Radziwiłowiczem

12 czerwca o godz. 18:30 w kawiarni Pauza in Garden przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie (wejście od ul. Szujskiego), odbędzie się spotkanie z wybitnym aktorem Jerzym Radziwiłowiczem połączone z projekcją spektaklu Jerzego Grzegorzewskiego "Morze i zwierciadło". Spotkanie z Jerzym Radziwiłowiczem poprowadzi prof. Joanna Walaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem rozmowy będzie sztuka aktorska w teatrze Jerzego Grzegorzewskiego.

PROGRAM SPOTKANIA:

18:30 projekcja spektaklu "Morze i zwierciadło". Komentarz do "Burzy" Szekspira
20:00 rozmowa z Jerzym Radziwiłowiczem

Wstęp na projekcję i spotkanie jest wolny.

Jerzy Radziwiłowicz stworzył w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego wiele wybitnych ról. Ich współpraca zaczęła się w 1977 roku rolą Pana Młodego w Weselu, a zakończyła postacią Onego w ostatnim spektaklu Grzegorzewskiego On. Drugi powrót Odysa w 2005 roku.

O wyjątkowej jakości i efektywności tej długiej współpracy świadczą również role Konrada w Dziadach - dwunastu improwizacjach, Don Juana w obu - polskiej i francuskiej - realizacjach dramatu Moliera, Przewodnika chóru górali w Halce Spinozie, Gospodarza w Weselu z 2000 roku, Joyce'a w Giacomo Joyce, Pankracego w Nie-boskiej komedii oraz Kalibana w Morzu i zwierciadle. Proces konstruowania tych postaci będzie wyznaczał tematyczny horyzont rozmowy, którą z Jerzym Radziwiłowiczem przeprowadzi Joanna Walaszek, próbując wydobyć i nazwać specyfikę sztuki aktorskiej w teatrze Grzegorzewskiego.

"Trzeba przyznać, że ogromną większość czasu, którą spędzaliśmy razem, próbując coś próbować, bo tak to trzeba nazwać, to był bezkształt, z którego z niewiadomych powodów we właściwym terminie powstawał kształt"- mówił Jerzy Radziwiłowicz o pracy z Grzegorzewskim ("Teatr" 2005 nr 7/8). Próba uchwycenia i nazwania tych "niewiadomych powodów" jest z pewnością wyzwaniem trudnym. Jakże jednak kuszącym.

"Morze i zwierciadło. Komentarz do "Burzy" Szekspira według poematu dramatycznego Wystana Hugha Audena (Teatr Narodowy, premiera: 21 grudnia 2002; realizacja filmowa: Barbara Sieroslawski) to ostatni spektakl, który Jerzy Grzegorzewski zrealizował jako dyrektor artystyczny Teatru Narodowego. Określany często jako pożegnanie czy wręcz autobiograficzna wypowiedź reżysera, uważany jest za jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć w tym okresie.

Organizatorzy dziękują Barbarze Sieroslawski oraz Teatrowi Narodowemu w Warszawie za udostępnienie nagrania i zgodę na jego pokaz.

Organizatorzy spotkania:
Didaskalia. Gazeta Teatralna
Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA
Pauza in Garden
Partner spotkania:
Teatr Narodowy w Warszawie

(-)
Materiał Organizatorów
8 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...