Aktorka musicalowa "fałszuje"! Będziecie zachwyceni!

"Boska!" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Polski w Bielsku-Białej

15 września Teatr Polski w Bielsku-Białej zaprasza na premierę "Boskiej", słodko-gorzką komedię o „najgorszej śpiewaczce świata".


Spektakl "Boska" na podstawie sztuki Petera Quiltera, w przekładzie Elżbiety Woźniak, wyreżyseruje Paweł Szkotak.

Tytułową bohaterką jest autentyczna postać – Florence Foster Jenkins (1868-1944). Pozbawiona talentów wokalnych i muzycznych, a także atrakcyjnej aparycji, postanowiła zostać śpiewaczką operową. W dojrzałym wieku, po czterdziestce, zaczęła sama finansować swoje koncerty i recitale. Podczas występów Jenkins dawała istne festiwale „fałszowania" śpiewu i łamania wszelkich reguł muzycznych. Jej wykonania nie spełniały nawet kryterium dobrego amatorstwa.

W połączeniu z kiczowatymi kostiumami i tandetną scenografią, występy Jenkins były wyrazem najgorszego gustu. Do tego wszystkiego dochodził zupełny brak samokrytycyzmu „artystki". Ukoronowaniem „kariery artystycznej" Jenkins był koncert w Carnegie Hall.

Nie przejmowała się krytyką, wierzyła w swój talent i mówiła: „Ludzie mogą mówić, że nie umiem śpiewać, ale nikt nigdy nie powie, że nie śpiewałam". Sceniczna opowieść o tej autentycznej postaci dwudziestowiecznej kultury pokazuje, że nawet najbardziej szalone marzenia warto realizować.

W roli głównej wystąpi Beata Olga Kowalska, aktorka takich musicali jak "Czarownice z Eastwick" w Teatrze Syrena (rewelacyjna kreacja Felicii), "Mamma Mia" (Tania) w Teatrze Roma czy w "Chicago" jako Mama Morton w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W pozostałych rolach zobaczymy Grzegorz Margas (Cosme McMoon), Tomasz Lorek (St Clair), Marta Gzowska-Sawicka (Dorothy), Wiktoria Węgrzyn (Maria), Maria Suprun (Pani Verindag-Gedge). Na scenie także Mateusz Wojtasiński, Karol Pruciak, Katarzyna Gocał, Flaunnette Mafa jako tancerze.

Projekt scenografii przygotował Damian Styrna, projekcje – Eliasz Styrna, kostiumy – Anna Chadaj, choreografię – Iwona Runowska. Spektakl wyreżyserował Paweł Szkotak, twórca Teatru Biuro Podróży, reżyser kilkudziesięciu spektakli teatralnych (w tym ostatnio takich tytułów jak „Eugeniusz Oniegin", „Amadeusz", „Opera za trzy grosze"). Zapowiada się kolejne muzyczne, wizualne i aktorskie wydarzenie w Teatrze Polskim. Bilety na "Boską" dostępne będą od połowy sierpnia.

(-)
Materiał Teatru
16 sierpnia 2018
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...