Aktorski świat od kulis

"Scenariusz dla trzech aktorów" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr STU

Znany tekst Bogusława Schaeffera ponownie odegrają bracia Grabowscy i Jan Peszek. Czy tekst obronił się przed upływem czasu? Warto się przekonać.

Jak wygląda aktorski fach od środka? Jak wiele zakulisowych dyskusji i artystycznych spięć omija widza? O tym opowie "Scenariusz dla trzech aktorów'" Bogusława Schaeffera.Tekst Schaeffera ma oryginalną historię. Pochodzący ze Lwowa kompozytor i dramaturg napisał go pod koniec lat 60. Myślał wówczas o konkretnych aktorach, których widział w rolach głównych. Idea "Scenariusza dla trzech aktorów" to suma jego obserwacji i współpracy z aktorskim rodzeństwem Andrzejem i Mikołajem Grabowskimi i zaprzyjaźnionego z nimi fana Peszka. Dlatego też pierwsza realizacja "Scenariusza" okazała się zestawieniem pomysłów autora oraz biorących udział w spektaklu aktorów. "Scenariusz" bowiem to opowieść o próbie zrobienia spektaklu przez dwóch aktorów we współpracy z reżyserem. Pomysł zmierza jednak donikąd i kończy się fiaskiem.

Nie szkodzi - w zamian widzowie dostają i tak serię świetnych gagów będących dziełem scenariusza, jak i niebanalnych, scenicznych improwizacji aktorów. Nie inaczej będzie tym razem. Reżyser Mikołaj Grabowski wraz z bratem Andrzejem i Janem Peszkiem ponownie pojawią się na scenie odegrać tekst Schaeffera i wejść w ożywioną dyskusję z publicznością, która jest esencją "Scenariusza". Prywatne konflikty aktorów znów przemieszają się z dyskusjami artystycznymi, a aspiracje z niesprzyjającą rzeczywistością. Czy tekst obronił się przed upływem czasu? Warto się przekonać.

***

Teatr STU, al. Krasińskiego 16-18

Spektakle: 19.01(sob.),18.01(ndz).

Bilety: 7Ozl

Monika Jagiełło
Polska Gazeta Krakowska
5 stycznia 2013

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia