Aktorstwo Andrzeja Łapickiego w fotosach

wystawa "Andrzej Łapicki w Teatrze Narodowym"

Zdjęcia dokumentujące trzy okresy pracy możemy zobaczyć podczas wystawy "Andrzej Łapicki w Teatrze Narodowym".

- Zależało nam, żeby na wystawie zaprezentować różnorodność ról Andrzeja Łapickiego, co jest trudne, bo - jak przyznaje sam aktor - grał on głównie role komediowe i psychologiczne - mówi Michał Smolis z Teatru Narodowego, kurator wystawy. - Jednak udało nam się znaleźć zdjęcia np. z przedstawienia "Benefis" w reż. Ryszarda Peryta, które nie było może najbardziej udanym spektaklem, jednak na fotosach nie zobaczymy amanta, ale aktora innego, w wyrazistej charakteryzacji - dodaje. 

Kurator przyznaje, że wystawa nie rości sobie praw do pokazania całej kariery Andrzeja Łapickiego, prezentuje zdjęcia z ról, które aktor zagrał w Teatrze Narodowym. Łapicki był aktorem tej sceny w latach 1954-57, kiedy Narodowy był połączony z Teatrem Współczesnym, później po raz drugi w czasie dyrekcji Adama Hanuszkiewicza w latach 1972-80 i od 1 stycznia 2010 znowu jest w zespole teatru.

Na wystawie zobaczymy także zdjęcia najsłynniejszych ról Łapickiego m.in. Majora w "Trzy po trzy" Fredry w reż. Adama Hanuszkiewicza, Szpigielskiego w "Miesiącu na wsi" Turgieniewa w reż. Adama Hanuszkiewicza i Arnolfa w "Szkole żon" Moliera w reż. Jana Kulczyńskiego.

Wystawa "Andrzej Łapicki w Teatrze Narodowym" to jeden z trzech elementów roku jubileuszowego Andrzeja Łapickiego. W listopadzie świętowano 85. urodziny aktora, w piątek zostanie otwarta wystawa, a 2 marca odbędzie się jubileuszowy spektakl "Iwanowa", który uczci 65-lecie pracy aktora.

Wystawę możemy oglądać od wczoraj przed spektaklami w foyer drewnianym na trzecim piętrze Teatru Narodowego, wejście od strony Sali Bogusławskiego. Autorem aranżacji plastycznej jest Przemysław Klonowski.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
6 lutego 2010
Portrety
Andrzej Łapicki

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia