Aktorzy przeczytali sztukę, publiczność wydała wyrok

cykl spotkań w Teatrze Powszechnym

"Czytanie świata" to cykl spotkań w Teatrze Powszechnym, podczas których aktorzy czytają mniej lub bardziej znane sztuki. W poniedziałek prezentowali kontrowersyjny współczesny dramat "Zabawy na podwórku"

Jeśli ktoś spodziewa się, że podczas spotkania będzie tylko czytanie sztuki, to zostanie pozytywnie zaskoczony. Chociaż aktorzy tekst rzeczywiście czytają, to jednak widz ma właściwie wrażenie, że jest na prawdziwym przedstawieniu. Pojawiają się elementy dekoracji, no i oczywiście jest gra aktorska. W poniedziałek został zaprezentowany dramat "Zabawy na podwórku", którego autorką jest Edna Mazya. Było kameralne - na sali 20 widzów.

Najpierw na scenie pojawiło się pięcioro bohaterów. Czterech nastoletnich chłopców i jedna dziewczyna. Akcja rozgrywała się na podwórku. Z pozoru niewinna zabawa kończy się zgwałceniem dziewczyny. Każdy z aktorów występuje w podwójnej roli. Chłopcy wcielają się jednocześnie w rolę własnych adwokatów, a dziewczyna w panią prokurator. Akcja z podwórka przenosi się na salę sądową.

Sztuka zakładała, że widz ma się przyglądać z boku, ale nie tylko - ma się także identyfikować z przedstawianymi postaciami, rozpoznawać w ich zachowaniu własne błędy, a na koniec bohaterów ocenić. Przed wejściem każdy widz dostał kartkę, na której wydał własny wyrok. Każdy sam musiał rozstrzygnąć, czy chłopcy są winni, a może to dziewczyna sprowokowała sytuację? I na tym udział publiczności się nie skończył. Po "wyroku" odbyła się żywa dyskusja, w którą włączyli się również aktorzy.

- Bardzo ciekawe doświadczenie. Widzimy aktorów znanych nam ze sztuk. Tyle że nie grają, a czytają. To dość oryginalny sposób przedstawiania sztuki - mówiła po spotkaniu Aleksandra Dryja, licealistka, która do Powszechnego przyszła wraz z siostrą Anią, studentką. - Dramat skłania do przemyśleń. Nie da się nie zaangażować, tym bardziej że sami musimy wydać wyrok - dodała Ania.

Sztukę czytali: Ewa Trochim, Krzysztof Chudzicki, Juliusz M. Kubiak, Adam Młynarczyk, Maciej Zacharzewski. Spotkanie poprowadził Janusz Łagodziński.

"Czytanie świata" odbywa się regularnie w każdy drugi poniedziałek miesiąca na sali baletowej teatru o godz. 18. Kolejne spotkanie za miesiąc. Miejsca można rezerwować telefonicznie pod numerem 48 384 53 22 lub 604 56 64 06, a także drogą internetową bilety@teatr.radom.pl. Wstęp wolny.

Anna Jurek
Gazeta Wyborcza Radom
18 lutego 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia