Aktorzy Starego Teatru z Krakowa w Żaku

Czytanie dramatu Bolesława Leśmiana "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych"

W przyszły poniedziałek, 16 grudnia o godz. 19 w ramach PC Dramy, w klubie Żak, odbędzie się czytanie dramatu Bolesława Leśmiana "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" w reż. Wiktora Logi-Skarczewskiego. Rozmowę z artystami poprowadzi dr Paweł Sztarbowski.

16.12.2013 | 19:00 | wstęp wolny

"Zdziczenie obyczajów pośmiertnych

Sala Suwnicowa

autor: Bolesław Leśmian / opracowanie: Jacek Trznadel / reżyseria: Wiktor Loga-Skarczewski / tekst przeczytają: Ewa Kaim, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki / prowadzenie rozmowy z artystami: dr Paweł Sztarbowski / tekst udostępniony dzięki uprzejmości PIW

"W tomie "Dzieł wszystkich" Bolesława Leśmiana, wydanym w roku 2012, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, znalazły się listy autora oraz jego utwory dramatyczne, w tym "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych". Dramat ten, niewykończony za życia autora, to tragedia trzech osób związanych trójkątem miłosnym, którego akcja stanowi swoiste, jak w śledztwie kryminalnym, powtórzenie dramatu namiętności ze zbrodnią w tle.

Ten film o bohaterach dramatu, zagrany przez nich samych, doczekał się licznych i ciekawych realizacji, m.in. w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie czy też (jako słuchowisko) w programie II Polskiego Radia. Tekst Leśmiana, nieco zapomniany w ostatnich latach, uzyskuje drugie życie dzięki wspaniałemu opracowaniu Jacka Trznadla (pisarza, poety, tłumacza, krytyka literackiego i publicysty), który opierając się o dotychczasowe wydania utworu, dokonane adaptacje i udostępniony po raz pierwszy w całości(!) rękopis utworu, podjął się próby rekonstrukcji dramatu, poszerzając jego treść o skreślone przez autora fragmenty, dokonując mikroskopijnych ingerencji i niewielkich uzupełnień, które mają za zadanie podtrzymać zamierzoną przez Leśmiana rytmikę utworu-rymowanego parami trzynastozgłoskowca.

Ponieważ "tylko najwyższa ranga autora może ośmielać do dokonywania podobnych adaptacji", z tym czytaniem, w wykonaniu aktorów Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej: Małgorzaty Zawadzkiej, Ewy Kaim i Krzysztofa Zawadzkiego, chcemy przedstawić naszą interpretację dramatu, ale przede wszystkim zbliżyć utwór Leśmiana, w jego najczystszej postaci, do czytelników." (Wiktor Loga-Skarczewski).

16.12 | 21.00

Debata podsumowująca sezon PC Drama 2013

Sala Suwnicowa

Grudniowym czytaniem kończymy czwarty sezon PC Dramy. Chcielibyśmy podsumować go debatą, do której zaprosiliśmy wszystkich gospodarzy wieczornych dyskusji po poniedziałkowych czytaniach. Swój udział potwierdzili: prof. dr hab. Jan Ciechowicz, prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. UG Wojciech Owczarski, prof. UG dr hab. Ewa Nawrocka, dr Joanna Puzyna-Chojka, dr Barbara Świąder Puchowska.

(-)
Materiał Teatru
10 grudnia 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...