Aleksander Fogiel (1910 - 1996)

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatrów, scenograf, dekorator teatralny.

Urodził się 26 lutego 1910 w Siedlcach. Zmarł 17 stycznia 1996 w Łodzi.

Urodził się w rodzinie kolejarskiej. Ukończył Technikum Kolejowe w Siedlcach oraz kurs Miejskiej Szkoły Rysunku i Zdobnictwa w Warszawie. Przez dwa lata pracował jako dekorator teatralny. Debiutował w teatrach Wojska Polskiego, w których występował aż do zakończenia II wojny światowej, pracując w nich jednocześnie jako aktor, scenograf i autor sztuk. Pracę w teatrze godził z pracą na kolei. W czasie wojny na polecenie gen. Karola Świerczewskiego zakładał Frontowy Teatr Artylerii II Armii Wojska Polskiego.

Po wojnie wiązał się kolejno z wieloma teatrami w Polsce m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. W Szczecinie zakładał i kierował Teatrem Lalki i Aktora "Pleciuga". W filmie zadebiutował w 1958 roku, rolą Apostoła w filmie Czesława Petelskiego Baza ludzi umarłych. Miał w swoim dorobku ponad sto ról filmowych. Do najbardziej znanych można zaliczyć m.in. rolę Maćka z Bogdańca w polskim filmie historycznym Aleksandra Forda „Krzyżacy" z 1960 roku, oraz rolę Sołtysa w trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi", „Nie ma mocnych", „Kochaj albo rzuć".

Był żonaty z Celiną z Dąbrowskich. Jego bratem stryjecznym był popularny piosekarz Mieczysław Fogiel, występujący pod pseudonimem Mieczysław Fogg. Dwaj synowie aktora, Andrzej (ur. 1941) i Tomasz (ur. 1953) są aktorami-śpiewakami (Andrzej występuje w Teatrze Muzycznym w Łodzi a Tomasz w Teatrze Muzycznym w Gdyni), trzeci syn Waldemar (1943-1976) był tancerzem i choreografem. Widowni telewizyjnej znany jest również jego wnuk, aktor dziecięcy Krzysztof Fogiel, który zagrał w serialu Jerzego Gruzy Czterdziestolatek. 20 lat później rolę Borysa, wnuka Stefana Karwowskiego.

Zmarł w wieku 86 lat w Łodzi i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym na Dołach.

Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty Krzyż Zasługi (1973)
Medal 10-lecia Polski Ludowej
Medal 40-lecia Polski Ludowej
Odznaka Honorowa miasta Łodzi (1966)
Medal 200-lecia Stanów Zjednoczonych

Źródło: Wikipedia, E-teatr, FilmPolski

Opracowała Edyta Kosik
Dziennik Teatralny
26 lutego 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...