Aleksander Fogiel (1910 - 1996)

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatrów, scenograf, dekorator teatralny.

Urodził się 26 lutego 1910 w Siedlcach. Zmarł 17 stycznia 1996 w Łodzi.

Urodził się w rodzinie kolejarskiej. Ukończył Technikum Kolejowe w Siedlcach oraz kurs Miejskiej Szkoły Rysunku i Zdobnictwa w Warszawie. Przez dwa lata pracował jako dekorator teatralny. Debiutował w teatrach Wojska Polskiego, w których występował aż do zakończenia II wojny światowej, pracując w nich jednocześnie jako aktor, scenograf i autor sztuk. Pracę w teatrze godził z pracą na kolei. W czasie wojny na polecenie gen. Karola Świerczewskiego zakładał Frontowy Teatr Artylerii II Armii Wojska Polskiego.

Po wojnie wiązał się kolejno z wieloma teatrami w Polsce m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. W Szczecinie zakładał i kierował Teatrem Lalki i Aktora "Pleciuga". W filmie zadebiutował w 1958 roku, rolą Apostoła w filmie Czesława Petelskiego Baza ludzi umarłych. Miał w swoim dorobku ponad sto ról filmowych. Do najbardziej znanych można zaliczyć m.in. rolę Maćka z Bogdańca w polskim filmie historycznym Aleksandra Forda „Krzyżacy" z 1960 roku, oraz rolę Sołtysa w trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi", „Nie ma mocnych", „Kochaj albo rzuć".

Był żonaty z Celiną z Dąbrowskich. Jego bratem stryjecznym był popularny piosekarz Mieczysław Fogiel, występujący pod pseudonimem Mieczysław Fogg. Dwaj synowie aktora, Andrzej (ur. 1941) i Tomasz (ur. 1953) są aktorami-śpiewakami (Andrzej występuje w Teatrze Muzycznym w Łodzi a Tomasz w Teatrze Muzycznym w Gdyni), trzeci syn Waldemar (1943-1976) był tancerzem i choreografem. Widowni telewizyjnej znany jest również jego wnuk, aktor dziecięcy Krzysztof Fogiel, który zagrał w serialu Jerzego Gruzy Czterdziestolatek. 20 lat później rolę Borysa, wnuka Stefana Karwowskiego.

Zmarł w wieku 86 lat w Łodzi i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym na Dołach.

Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty Krzyż Zasługi (1973)
Medal 10-lecia Polski Ludowej
Medal 40-lecia Polski Ludowej
Odznaka Honorowa miasta Łodzi (1966)
Medal 200-lecia Stanów Zjednoczonych

Źródło: Wikipedia, E-teatr, FilmPolski

Opracowała Edyta Kosik
Dziennik Teatralny
26 lutego 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...