Aleksander Skowroński nie żyje

Zmarł Aleksander Skowroński. Aktor miał 84 lata

Zmarł Aleksander Skowroński, znany z Teatru Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku oraz filmu "U Pana Boga w ogródku". W sierpniu informowaliśmy o zbiórce prowadzonej dla potrzebującego aktora. Aleksander Skowroński miał 84 lata.

O śmieci Aleksandra Skowrońskiego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Instytucja przypomniała, że aktor był związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w "Pastorałce" Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej. Ponadto działał w Towarzystwie Wierszalin w Białymstoku, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku.

Skowroński był znany szerszej publiczności z roli emerytowanego ogniomistrza, ojca komendanta z obrazu "U Pana Boga w ogródku".

Jeszcze w sierpniu Onet informował o zbiórce dla aktora, zatytułowanej "By godnie żyć", która została założona w celu "przystosowania mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego". Odpowiadał za nią Adam Nalepa, reżyser teatralny, współpracujący m.in. z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Nalepa chciał zebrać pieniądze na renowację łazienki i najbardziej potrzebne rzeczy dla chorego aktora i jego syna. Zebrano wtedy ponad 166 tys. zł. Skowroński przebywał wraz z synem w mieszkaniu komunalnym, niedogrzanym i nieprzystosowanym dla człowieka, który, tak jak on, cierpiał na wiele schorzeń: chorobę serca, cukrzycę i problemy z oddychaniem.

W dowód uznania dla dokonań artystycznych Aleksandra Skowrońskiego, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 r. swoją najwyższą Nagrodą HENRYK.

Aktor miał 84 lata.
Występował w teatrach: Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku (1957-91, 1998, 2004), Towarzystwa "Wierszalin" w Białystoku (1993-94, 1996), Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku (1994), Wybrzeże w Gdańsku (2001-2003).

Z Adamem Nalepą, reżyserem takich spektakli jak "Faraon", "Maria Stuart" czy "Czarownice z Salem", Skowroński współpracował w 2015 r. przy okazji przedstawienia "Mały Książę. Końcówka" dla Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

(-)
Onet.Kultura
27 listopada 2020

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...