Alibaba z morałem

"Alibaba i 40 rozbójników" - reżyseria: Dżawad Zolfaqari - Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

Prapremiera irańskiego spektaklu "Alibaba i 40 rozbójników", wystawiona w niedzielę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś", bardzo podobała się dzieciom. Sala była wypełniona po brzegi, a gościem honorowym przedstawienia był ambasador Iranu.

Małym widzom spodobała się nie tylko ciekawa muzyka skomponowana przez kompozytora Farzada Goodarziego, scenografia: projekty lalek – Ali Pakdast, projekty dekoracji – Roya Afshar, ale także to, że sami zostali włączeni w akcję sztuki. – Branie udziału w tej premierze to dla mnie wielkie przeżycie – powiedział Maksym Górski.

Równie wielkie wrażenie wywarła bajka na pięcioletniej Zuzannie Dulębie. A dziewięcioletnia Iga Pytlik zdradziła, że przyszła na bajkę, bo czytała książkę, a teraz chciała zobaczyć, jak zaprezentuje się cała akcja, ale z lalkami.

Reżyser Dżawad Zolfaqari, który przybył z Teheranu, był bardzo zadowolony z gry kieleckich aktorów, którzy przedstawili losy Alibaby niezwykle przekonywająco. Cytaty „gdy żyłeś, były z tobą kłopoty, gdy umarłeś, są jeszcze większe” lub „zaślepiły go dobra tego świata” wydały się nader aktualne w dzisiejszej rzeczywistości, gdzie pogoń za pieniądzem przesłoniła ludziom niemal wszystko.
Kielecką prapremierę przyjechał obejrzeć Hadi Farajvand, ambasador Iranu i attaché kulturalny M-R Karami. Obaj panowie uznali, że zobaczyli prawdziwą sztukę zrobioną z wielkim profesjonalizmem przez Polaków. Michał Olszewski, grający rolę Alibaby, Jolanta Kusztal jako Matka i Dorota Anyż wzruszali i rozśmieszali małych widzów do łez.

Irena Dragan, dyrektor „Kubusia”, powiedziała, że powstanie tego spektaklu było też możliwe dzięki pomocy anglistów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy pomogli w porozumiewaniu się z irańskimi twórcami. – To wyjątkowa premiera, jesteśmy chyba pierwszym teatrem w Polsce, który przygotował sztukę w takiej współpracy – stwierdziła dyrektor.

Iwona Rojek
Echo Dnia
18 marca 2009

Książka tygodnia

Trojanki Jana Klaty
Wydawnictwo Universitas
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia