Alina Obidniak powraca po 15 latach na scenę

"Sztukmistrz. Norwid o Polsce, Norwid o Polakach..."

Alina Obidniak, znana reżyserka, długoletnia dyrektorka teatru dramatycznego w Jeleniej Górze, sztuką opartą na poezji, prozie i listach Cypriana Kamila Norwida powraca po 15 latach na scenę.

Premiera przedstawienia Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce zaplanowana jest na 30 stycznia o godz. 19. 

To, że po Norwida sięgnęła właśnie Alina Obidniak, nie powinno nikogo dziwić. Reżyserka nigdy nie ukrywała swojej fascynacji poetą. Gdy w 1973 roku objęła dyrekcję teatru w Jeleniej Górze, nie tylko włączyła Norwida do stałego repertuaru i sprawiła, że aż sześć razy jego sztuki były pokazywane na scenie studyjnej, ale doprowadziła do nazwania teatru w Jeleniej Górze imieniem Cypriana Kamila Norwida.

Reżyserka o obecnym spektaklu myślała od kilku lat, gdy zachwyciła się jednym z tekstów Norwida, w którym poeta nazywa siebie Sztukmistrzem. To ją zainspirowało i dało tytuł przedstawieniu. Składają się na niego urywki poezji i prozy Norwida oraz fragmenty tekstu Aleksandry Melbechowskiej-Luty o artyście.

- Cytują Norwida w chwilach ważnych i doniosłych politycy, przypominał jego słowa papież Jan Paweł II - podkreśla Alina Obidniak. - Jednak gorzka prawda, którą mówi nam, Polakom o nas - Polakach, nigdy nie była chętnie słuchana - dodaje. A ponieważ wierzy w moc słowa, ze sceny padają ostre teksty.

Niektóre są wyśpiewane. Twórcy mają nadzieję, że przedstawienie skłoni do refleksji i zainteresuje młodych twórczością Norwida. Tym bardziej że obecnie rzadko który teatr sięga po jego utwory.

Alina Gierak
Polska Gzeta Wrocławska
29 stycznia 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...