Anatomia zdrady

"Wiarołomni" - reż. Artur Ildefons Urbański - TR Warszawa

TR Warszawa zaprasza na spektakl "Wiarołomni" w reżyserii Artura Ildefonsa Urbańskiego. Spektakl z wielką rolą Mai Ostaszewskiej idzie krok w krok za znakomitym tekstem szwedzkiego wizjonera

"Wiarołomni" to dramat opisujący skomplikowane relacje trojga bohaterów uwikłanych w burzliwy związek. Prawda i kłamstwo, ludzkie słabości, silne emocje, nienasycony głód życia – to wszystko sprawia, że jest to opowieść o wymiarze uniwersalnym. Sam Bergman wyznaje, że Wiarołomni to "dramat namiętności" "prawie thriller", oparty w dodatku na motywach autobiograficznych.

Jeden z bohaterów – "reżyser Bergman" – pisze scenariusz o rozpadzie małżeństwa. Pracuje z aktorką, która jest jednocześnie tworem jego wyobraźni. Dzięki tak poprowadzonej narracji  historia nabiera głębszego znaczenia – wkraczamy w świat starszego mężczyzny, który rozlicza się ze swoją przeszłością. Bohaterka staje się medium, przez które ujawnia się cały dramat, cała historia.

"Wiarołomni" są refleksją na temat mrocznej strony ludzkiej duszy. Dramat jest "anatomią zdrady". Jej fenomen pokazany został w wielu aspektach: od spustoszenia w psychice dziecka "z rozbitego związku" po formalności prawne będące jej reperkusjami. Sytuacja została przedstawiona (w intencji) obiektywnie: tyle samo racji ma kobieta, co obaj mężczyźni. Wszyscy poza dzieckiem są winni, wydani na łaskę emocji, instynktu, sytuacji. Nieumiejętność "życia we dwoje" wydaje się u Bergmana konsekwencją nieumiejętności życia w ogóle. Egzystencja pozbawiona sacrum rodzi najpierw zwątpienie i tchórzostwo, potem skazuje na samotność budując poczucie obcości i alienacji.

Najbliższe spektakle będą miały miejsce 15. i 16. stycznia o g. 19.00. Styczniowe spektakle "Wiarołomnych" biorą udział w akcji pod patronatem TR Warszawa, Gutek Film i Kino Muranów "Podwójna dawka kultury".

Czarek Rajsel
Materiały Teatru
15 stycznia 2011
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia