Andersen za granicą

lubelski teatr w rozjazdach

Zespół Teatru im. Andersena wrócił z Turcji, gdzie zagrał na w II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży w Gaziantep. Lubelski teatr jest już stałym gościem tureckiego życia festiwalowego.

Wcześniej "Andersen" gościł na festiwalach w Ankarze, w Mardin i w Ordu, prezentując cztery tytuły ze swego repertuaru: "Piękną i Bestię" i "Królową Śniegu" - oba spektakle w reż. Katarzyny Aleksander Kmieć, "Przygody Pszczółki Mai" w reż. Jerzego Jana Połońskiego oraz "Przygody Sindbada Żeglarza" koprodukcję polsko - brytyjską w reż. Marka Pitmana.

Do Gaziantep ponownie została zaproszona "Królowa Śniegu", która to dzięki połączeniu konwencji teatru tańca i teatru plastycznego, pozwala na doskonały kontakt z zagraniczną widownią, poza barierami języka czy kultury. W "Królowej Śniegu", oprócz pełnego składu aktorskiego "Andersena" występują gościnnie tancerze: Ewelina Drzał (tancerka tańca współczesnego "GTWP") i Przemek Basa (tancerz i instruktor tańca hip-hop w zespole "Dancemania").

Podczas tureckich wyjazdów, oprócz prezentacji spektakli, zespół lubelski kilkakrotnie prowadził warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, studentami szkół teatralnych czy instruktorami teatralnymi, dzieląc się swym doświadczeniami artystycznymi.

Na festiwalu w Gaziantep lubelski teatr prezentował się w towarzystwie grup z Hiszpanii, Holandii, Cypru i Szwajcarii i Turcji. Prezentacja lubelskiej "Królowej śniegu" w wydarzeniu festiwalowym w Gaziantep zaowocowała trzema kolejnymi zaproszeniami na festiwale tureckie (Bursa, Nilufer, Mardin) oraz zaproszeniami spektaklu "Królowa śniegu" na festiwal na Cyprze i w Holandii (Breda). Ponadto teatr holenderski De Stilte z Bredy zaproponował Teatrowi Andersena wspólny projekt teatralny, łączący doświadczenia na polu teatru tańca i teatru formy ożywionej.

***

Udział Teatru im. Andersena w II Międzynarodowym Festiwalu w Gaziantep dofinansowano ze środków Ministra Kultury u Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej z programu: Promocja Kultury Polskiej za granicą 2013.

(-)
Materiał Teatru
28 maja 2013

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia