Andrzej Chyra laureatem

Nagrody Miesięcznika "Teatr za sezon 2014/2015

Miesięcznik "Teatr", od 70 lat ukazujące się pismo, poświęcone teatrowi współczesnemu przyznał, jak co roku, swoje doroczne nagrody dla wybitnych twórców teatralnych w sezonie 2014/2015.

Jury pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek i Kalina Zalewska, wybrało laureata Nagrody im. Konrada Swinarskiego sezonu 2014/2015. Został nim znany ze swoich osiągnięć aktorskich Andrzej Chyra.

W ten sposób doceniono jego pracę nad reżyserią operowej wersji "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna, do której libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, ze scenografią Mirosława Bałki i muzyką Pawła Mykietyna. Opera powstała z inicjatywy Malta Festival Poznań i miała swoją prapremierę podczas 25. edycji tego wydarzenia.

Ponadto nominowane były:
- Ewelina Marciniak za wyreżyserowanie "Portretu damy" według powieści Henry'ego Jamesa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
- Monika Strzępka za reżyserię "Nie-boskiej komedii. Wszystko powiem Bogu!!!" Pawła Demirskiego w krakowskim Narodowym Starym Teatrze.

"Teatr" przyznał również Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie minionego sezonu teatralnego. Nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymała Halina Rasiakówna, odtwórczyni roli Mai Auersberger w "Wycince/ Holzfaellen" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Ponadto nominowane były:
- Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer w "Portrecie damy"
- Dorota Segda za rolę Barbary Niechcic w "Nie-boskiej komedii"
- Danuta Stenka za rolę w "Koncercie życzeń" Franza Xavera Kroetza w reżyserii Yany Ross w TR Warszawa i Łaźni Nowej w Krakowie
- Justyna Wasilewska za rolę Lidki w "Męczennikach" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa

W kategorii "najlepsza rola męska" Nagrodę otrzymał Juliusz Chrząstowski, wykonawca roli Orcia w spektaklu Moniki Strzępki "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!!!" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Ponadto nominowani byli:
- Marcin Czarnik za rolę Henryka/Pankracego w "Nie-boskiej komedii"
- Jan Frycz za rolę Aktora Teatru Narodowego w "Wycince"
- Michał Jaros i Robert Ninkiewicz za rolę Broniewskiego w "Broniewskim" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
- Rafał Kosowski za rolę Anny w "Good Night Cowboy" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego, koprodukcji Teatru WARSawy i Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Nagrodę Specjalną otrzymał Paweł Mykietyn za muzykę do opery "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry.

Nagrody zostaną wręczone w warszawskim Klubie Komediowym 26 października 2015 r..

Opracowała Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
10 września 2015
Portrety
Andrzej Chyra

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...